Sıradaki içerik:

Netflix Kullanıcıları Günde 7 Saaten Az Uyuyor!

e
sv

Huawei’nin MediaTek İle Çalışması Siparişleri Arttırdı

avatar

Oğuzhan

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Huawei, kendi işlemcilerini geliştirebilen üç büyük akıllı telefon üreticisinden biridir. Huawei’nin HiSilicon SoC, akıllı telefonlarının %70 -%80’ini oluşturuyor. Ancak bu yıl durum muhtemelen değişecek. Huawei, Kirin’in alternatifini aktif olarak arıyor. Raporlara göre, Huawei’nin MediaTek ile sipariş sayısı %300’ün üzerinde arttı.

Huawei genellikle üçüncü taraf cep telefonu yonga tedarikçileriyle işbirliği yapar, ancak satın alma işlemi büyük değildir. Huawei tarafından bu yıl satın alınan cips sayısı, özellikle MediaTek siparişi için önemli ölçüde artacak. MediaTek’in dünya çapında Qualcomm’dan sadece ikinci olduğunu hatırlayın.

MediaTek kapasitesini değerlendiriyor

Huawei’nin devasa siparişleri ile MediaTek de kapasitesini tartıyor. Tayvanlı yonga üreticisi de Huawei’nin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli kaynağa sahip olup olmadığını değerlendiriyor. 

Sadece satın alma hacmi yükselmekle kalmaz, MediaTek yongaları da orta ve üst seviye cep telefonlarına girer. Geçmişte, Huawei yalnızca düşük ve orta uç 4G cep telefonlarında MediaTek yongaları kullanıyordu. Bu yıl, çok sayıda ortadan üste 5G yongası satın alınabilir.

MediaTek, Huawei’nin 5G  yongalarını satın aldığı söylentilerine cevap verdi. MediaTek, birçok Çinli cep telefonu üreticisi ile iyi ve uzun vadeli bir işbirliği ilişkisi olduğunu söyledi. Huawei’nin alışveriş yaptığını söylemese de, şirket Huawei ile çalışmaya açık.

Huawei TSMC ile sipariş verirken, bazı düşük uçlu yongalarını yapmak için SMIC’e güveniyor. SMIC ve TSMC arasında bir boşluk olmasına rağmen, ilk 10nm / 7nm sürecinde önemli ilerleme kaydetmiştir. 

SMIC’in 2020 yılının ilk çeyreğinde satılan performans açısından TSMC’nin 7nm’sinin biraz gerisinde olan N + 1 süreci. Bu nedenle, TSMC Huawei’ye olan arzı gerçekten kesse bile, SMIC ve belki Foxconn’un Huawei’nin zorlukları aşmasına yardımcı olabileceğine inanıyoruz.

TSMC’nin yanı sıra, başka bir Tayvanlı şirket olan Foxconn, Huawei’nin siparişlerini almaya hazırdır. Geçen yıl yasağın ardından Foxconn’un Huawei’nin tüm emirlerini iptal ettiğini hatırlayın. Ancak Foxconn’un kurucusu Guo Taiming şimdi şirketin Huawei ve diğer Çinli şirketlerle işbirliği yapmaya açık olduğunu söyledi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.