Sıradaki içerik:

Huawei Mate 40 Pro’nun Kamerası Görüntülendi

e
sv

Huawei Telefonlar, Lisans Süresi Dolduktan Sonra Bile Android Güncellemesi Almaya Devam Edecek

avatar

Oğuzhan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından Huawei’ye sağlanan geçici lisansın süresi 13 Ağustos’ta sona ermişti. Huawei’nin Android telefonlarının daha fazla güncelleme alamayacağına dair bazı söylentiler ortaya çıkmıştı.

Spekülasyonlar, ne sistem güncellemelerini ne de güvenlik yamalarını almayacaklarını iddia ediyor. Ancak Huawei, akıllı telefonlarının güncellemeleri almaya devam edeceğini söyleyerek iddiayı reddediyor.

“Huawei, sistem güncellemeleri ve güvenlik yamaları sağlamaya devam edecek. Google Play ile önceden yüklenmiş tüm Huawei telefonları, uygulamaları indirmek ve güncellemek için Play Store’u kullanmaya devam edebilir. Google Play’i önceden yüklenmemiş Huawei telefonları, uygulamaları ve güvenlik güncellemelerini almak için AppGallery’i (Huawei’nin kendi uygulama mağazası) kullanabilir. “

Huawei artık Amerikan teknolojisini kullanmayacak!

Başlangıçta, Google Mobil Hizmetlerinin (GMS) eksikliği, Huawei’nin en büyük engeliydi. Bununla birlikte, Huawei’nin akıllı telefon satışları GMS olmadan da sabit kalıyor. Huawei’nin güçlendiğini gören ABD, yasağı Amerikan teknolojisini kullanan Amerikalı olmayan şirketleri de içerecek şekilde genişletti. Huawei’nin sisteminin şu anda büyük bir sorunu olmamasına rağmen, çip tedarik sorunları ile uğraşmak zorunda.

ABD’nin yerel saatiyle 17 Ağustos’ta, ABD Ticaret Bakanlığı Sanayi ve Güvenlik Bürosu (BIS), Huawei için revize edilmiş ve derhal yürürlüğe giren bir yasak yayınladı. Yasak, şirketin Amerikan teknolojisi ve yazılımına sahip ürünleri kullanmasını daha da kısıtlıyor. 

BIS ayrıca, varlıklar listesindeki bir tarafın dahil olduğu tüm işlemlere lisans gereklilikleri getirecek. Bu şirketler, Huawei gibi (alıcı, aracı veya son kullanıcı olarak) Ticaret Bakanlığı’nın ihracat denetimine tabidir. Bu önlemler, Çinli üreticinin ABD ihracat kontrollerini atlatmaya çalışmasını önlemek için derhal yürürlüğe giriyor.

Bu yasakta ABD Ticaret Bakanlığı birkaç yeni kural ekledi. Örneğin, Amerikan yazılım ve teknolojisine dayalı ürünler, herhangi bir Huawei yan kuruluşu tarafından (varlık listesinde) üretilen, satın alınan veya sipariş edilen herhangi bir parça, bileşen veya ekipmanı üretmek veya geliştirmek için kullanılamaz. Ek olarak, düzenlemeler şirketin ilgili işlemlere katılımını da kısıtlamaktadır. “Alıcı”, “ara alıcı”, “nihai alıcı” veya “son kullanıcı” olarak katılamaz.

Bu, firmanın çip temin etmesinin veya talep etmesinin daha zor olacağı anlamına geliyor. Bu yılın Mayıs ayında ABD, Çinli üreticiye yönelik kısıtlamaları yükseltti. Yönetmeliklere göre TSMC, 14 Eylül’den itibaren Huawei için artık çip üretemeyecek.

 • Site İçi Yorumlar
 • Sevkan1 ay önce
 • güncelleme gelmeyecek diye çok korkmuştum içim rahatladı çok iyi oldu yazı için teşekkürler.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.