Sıradaki içerik:

Instagram, Mesajlarda Kuralları İhlal Edenin Hesabını Kapatacak

e
sv

Huawei Oyun Konsolu Üretmek İçin Hazırlanıyor

1483 okunma

Günümüzde konsol denildiğinde akıllara Microsoft’un Xbox, Sony’nin ise PlayStation serisi gelmekte. Fakat yakın zamanda yeni rakiplerin pazara sürüleceği iddia ediliyor, bunlardan birisi de ABD yasağı ardından kendi çözümlerini geliştirerek büyük bir başarıya imza atan Huawei.

Oyun sektöründe boy göstermek isteyen Huawei’nin bir konsol için kolları sıvadığı, öncesinde dizüstü bilgisayar ile oyuncuların karşısına çıkacağı iddia ediliyor. Aslında Honor Hunter V700 ile daha önce ilk adımlar atılmıştı.

Huawei oyun konsolu öncesinde bilgisayar sunacak

Honor’un satılması yani bağımsız bir marka durumuna gelmesi ile başa dönülmüş oldu. Bu kapsamda Huawei oyun dizüstü bilgisayarının bu sene pazara sürüleceği belirtilirken, konsol konusu ile ilgili cevaplanmayı bekleyen çoğu soru işareti var.

Söz hususu konsol olunca dünyanın en iyi donanımına da sahip olsanız, yeterli içeriği sunamıyorsanız bir anlamı kalmıyor. PlayStation 5‘i satın alabilmek amacıyla en azından bir sene geçip gitmesini beklemek isteyen çoğu oyuncu bulunuyor, bunun nedeni PS5 için hazırlanan oyunların sayısının çok fazla olmaması.

Sony PlayStation ve Microsoft Xbox’a rakip olması beklenilen konsolun hangi platform üstüne inşa edileceği bilinmezliğini koruyor. AMD, Zen tabanlı CPU’lar üretmek amacıyla birkaç sene evvelce Çinli ortaklarla ortak girişim kurmuştu.

Bu kapsamda benzer bir APU kullanılabilirken, bazı kaynaklar Huawei’nin kendi işlemcisine yer vereceğini belirtiyor. Tabi burada yine içerik kısmı devreye giriyor ve Huawei’nin yongalarıyla uyumlu olan oyuncuların geliştirilmesi gerekiyor.

Çinli teknoloji devi geçen sene Android işletim sistemi amacıyla Huawei Media Services üstüne kurulu bir oyun merkezi olan GameCenter’ı pazara sürdü. Ocak ayında Tencent Games ile yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle bütün Tencent oyunları platformadan kaldırıldı.

Özetlemek gerekirse: Huawei’nin oyun konsolu geliştirmeye başladığına dair iddiaların sayısı süratle artıyor, fakat konsolun nasıl olacağını şimdilik kimse bilmiyor. Zaten Xbox ve PlayStation amacıyla ciddi bir rakip olması seneleri alacaktır.

Bu arada Huawei tarafından yıllar önce piyasaya sürülen ancak neredeyse hiç hatırlanmayan TRON adlı bir konsol bulunuyor;

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.