HuaweiTelefonlar

HUAWEİ HMS, GOOGLE’IN GMS’SİNİ AŞMAYI UMUYOR

Mayıs 2019’dan bu yana ABD, Amerikan şirketlerinin Huawei ile işbirliği yapmasını yasakladı. Bu yasak uygulandığında Huawei, Google’ın GMS’sini kullanamaz . Bu, Huawei’nin dış pazarları, özellikle Avrupa pazarı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Birkaç gün önce şirket, Huawei HMS (Huawei Mobil Servisi) ile ilk 5G akıllı telefonunun 24 Şubat’ta Avrupa’ya geleceğini resmen açıkladı. Bu aynı zamanda Avrupa pazarına giren birkaç GMS olmayan Android akıllı telefondan biri olacak.

KV PC teknobizdeyiz
HUAWEİ HMS, GOOGLE'IN GMS'SİNİ AŞMAYI UMUYOR 3

HUAWEİ HMS YENİ “İLK” OLMAK İSTİYOR

Onur Başkanı Zhao Ming bir röportajda Huawei ve Honor’un HMS mobil servislerini ilk önce yapmak için çok çalıştıklarını söyledi . Bu, Huawei HMS’nin Google’ın GMS’sini geçmeyi umduğunu gösteriyor. GMS ve HMS arasındaki mevcut mesafe göz önüne alındığında, bu sadece bir boru rüyası olabilir.

Ancak, orijinal metin Zhao Ming’in “ilk” ile ne kastettiğinden bahsetmedi. En fazla sayıda kullanıcı, en fazla uygulama ve hizmet veya en çok sayıda geliştirici mi ifade ediyor?

1 Ocak’ta Huawei’nin CEO’su Yu Chengdong, 2020’de Huawei’nin HMS ekosistemini tamamen inşa edeceğini de vurguladı. Avrupa’daki Huawei yöneticileri, bir röportajda ABD’nin kısıtlamaları kaldırsa bile, Huawei’nin gelecekte Google GMS hizmetlerini kullanmayacağını söyledi.

GMS, küresel Android telefonlar için (Çin pazarı hariç) vazgeçilmez bir “lanet” tir. Ayrıca, Android sistemi ücretsiz ve açık kaynak kodlu kalırken, Google’ın Android pazarını kontrol etmesinin anahtarıdır. ABD hükümeti yasakları kaldırmaya başlamadan önce kimse GMS’ye alternatif düşünmedi.

Şu anda, Huawei’nin AppGallery’inde aylık 400 milyondan fazla aktif kullanıcı ve 55.000 APP var. Bu, Google’ın GMS’sinin şu anda sunduklarından çok uzak bir ağdır. Huawei, Google’ın GMS’sini geçmeyi umuyorsa, birkaç yıl boyunca sürekli sıkı çalışma gerektirmez.

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu