Sıradaki içerik:

Call of Duty: Modern Warfare 2 Campaign Remastered, PS4 İçin Çıktı

e
sv

Huawei, Google Uygulamalarını AppGallery’de İstiyor

190 okunma
avatar

Çağrı

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Huawei, cihazlarında gömülü olarak bulunmayan Google programlarını AppGallery adlı kendi mağazasına eklemek istediğini açıkladı. Bu hal, Huawei’nin pazara sürdüğü akıllı telefonlara tekrardan yaşam verebilir. Fakat Google’ın bu tür bir şey edebilmesi amacıyla ABD hükümetinden izin alması gerekiyor.


Çinli teknoloji devi Huawei, nerdeyse bir senedir ABD idaresi ile yaşadığı problemlerin üstesinden gelmeye çalışıyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın Huawei’yi casusluk gerçekleştirmeyle suçlamasının sonrasında başlayan bir senelik süreçte nerdeyse hiçbir olumlu ilerleme yaşanmadı ve Huawei, bilhassa de akıllı telefon pazarında derin bir yara aldı. Şirketin pazara sürdüğü yeni amiral gemisi telefonlarında Google Servisleri’nin olmayışı, Huawei’nin satışlarını tepetaklak etti.

Huawei, geçen senelerde pazara sürdüğü resmi programlarını Google’ın program mağazası olan Google Play Store’a göndermiş, tüketiciler bu mağaza üzerinden Huawei’nin programlarına erişebilmişlerdi. Şimdi oluşturulan açıklamalara göre ise şimdi bu hal tam tersine dönme olsılığı taşıyor. Öyle ki Huawei, Google’ın ilerlettiği programları AppGallery adlı kendi program mağazasına eklemek istiyor.

Huawei’nin bu isteğinin gerçekleşmesi halina Google servisleri bulunmayan Huawei akıllı telefonlarda Google programlarını ‘resmi olarak’ kullanabilmek olası olacak. Huawei’nin isteği Google doğrulusunda kabul edilirse tüketiciler, tekrardan gönül rahatlığıyla Huawei akıllı telefonları satın alabilecekler. Peki Google’ın bu isteği reddetme ya da kabul etme hali nedir?

Google, geldiğimiz proses ortamında programlarını yalnızca Samsung’un Galaxy Store adlı program mağazasına sundu. Fakat Samsung telefonlarda Google programları gömülü olarak bulunduğundan bu bilgi Google ve Samsung akıllı telefon kullanıcıları amacıyla pek bir ehemmiyet arz etmiyor. Hem de Google, bu tür bir talebe onay verse bile her şeyden evvelce ABD hükümeti ile anlaşmak mecburiyetinde kalacak.

Donald Trump yönetimi, Huawei ile çalışmak isteyen şirketlerin evvelce hükümetten izin almaları gerekliliğini ifade ediyor. Yani Google, şayet Huawei ile çalışmak istiyorsa (programlarını AppGallery’de sunmak da dahil) evvelce hükümetten bir lisans alacak. Fakat Google’ın söz hususu lisansı alması durumunda programlarını AppGallery’ye yüklemek yerine direkt telefonlara kendi programlarını önyükleme olsılığı de bulunuyor.

Abone Olun
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.