Huawei: Artık Android Güncellemesi Yok, Geçici Lisans Sona Erdi

3 dk


Huawei’ye karşı misilleme yapma seçeneği Amerika Birleşik Devletleri için bir öncelik haline geldi. Beyaz Saray, şirketin büyümesini geciktiren engeller koydu. İşlemci üretimi de dahil olmak üzere teknolojiye erişimi kısıtlayan Google ile çalışma yasağı. 

Yakın zamana kadar Google hizmetlerinden yasaklanmış olmasına rağmen, Çinli şirket, yaptırım kısıtlamaları yürürlüğe girmeden önce piyasaya sürülen cihazları için güvenlik yamaları ve Android güncellemeleri yayınlayabilir.

Bu, ABD Ticaret Bakanlığı tarafından verilen geçici bir genel lisansın varlığı nedeniyle mümkün olmuştur. Yazılım ürünleri açısından Amerikan firmalarıyla çalışmaya olanak sağlar. Ancak süresi 13 Ağustos’ta doldu ve uzatılacağını söylemek için herhangi bir ön koşul yok. Bu, gelecekte Huawei ve Honor mobil cihazlarının yazılım güncellemelerini ve Android güvenlik yamalarını alamayacağı anlamına geliyor. Ek olarak, cihazlar SafetyNet sertifikasyonunu geçemez. Bu, ödeme ve bankacılık uygulamalarının yanı sıra bir dizi oyunun çalıştırılamamasıyla sonuçlanacaktır.

Bir keresinde, bir dizi Amerikan telekomünikasyon şirketine, Huawei ekipmanını başka şirketlerin geliştirmesiyle değiştirmeleri için zaman tanımak amacıyla geçici bir lisans verildi. Görünüşe göre, bu çalışma fiilen tamamlanmış durumda ve Amerika Birleşik Devletleri lisansı daha fazla uzatmakla ilgilenmiyor. Huawei ise durumu izlediğini ve olanların olası sonuçlarını değerlendirdiğini söyledi.

Huawei Mate 40, dünyanın bazı bölgelerinde sınırlı satışa sahip olacak

Huawei’nin tüketici şirketi CEO’su Yu Chengdong’a göre, Huawei’nin yılın ilk yarısındaki tüketici iş satış gelirinin 255,8 milyar yuan’a (36,8 milyar $) ulaştığını belirtti. Ek olarak, şirket yaklaşık 105 milyon adet sevk etti. Ayrıca Huawei Mate 40 serisinin Kirin 9000 yongasını kullanacağını da açıkladı. Bu şimdilik son nesil Kirin amiral gemisi çipleri olacak. Bu, ABD hükümeti tarafından Huawei’ye uygulanan son yasaktan kaynaklanıyor . Yu Chengdong, Kirin’in yüksek kaliteli çiplerinin stokta kalmadığını ve yakın zamanda çoğaltılmayacağını söyledi.

Son zamanlarda, @evleaks’ın yakın tarihli bir raporu, Huawei Mate 40’ın yaygın olarak bulunmayacağını iddia ediyor. Bunun nedeni, Huawei’nin bu akıllı telefonu üretmek için yeterli yongaya sahip olmamasıdır. Önceki raporlar, Mate 40 ve Pro kardeşinin farklı aygıt yazılımı kullanacağını gösteriyor. Mate 40 Pro, EMUI 11 (Android 11) kullanırken, Mate 40 EMUI 10.x sistemi ile gelecek.

EMUI 11, 12 Eylül’den itibaren düzenlenecek Huawei Geliştiriciler Konferansı’nda (HDC) resmi olacak. Huawei’nin Android Açık Kaynak Projesi’ne (AOSP) dayalı ilk EMUI sistemi olan EMUI 19’un da HDC 2019’a geldiğini hatırlayın. Huawei P40 cep telefonlarında, Huawei artık Google GMS kullanmıyor ve bunun yerine kendi HMS ekosistemini kullanıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

67
8 Paylaşım, 67 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
2
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
3
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
1
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
3
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir