iOS

Her iPhone kullanıcısının bilmesi gereken iOS hileleri

Tecrübeli bir iPhone kullanıcısı olsanız bile, tüm iOS hilelerini bilmeme ihtimaliniz yüksek. Apple’ın iOS’u, başlangıç kademesine bakıldığı vakit şimdiki halinden epey uzakta kalıyor. Yıllardır yeni iPhone donanım ve yazılım güncellemelerini piyasaya süren şirket, birtakım özelliklerini herkese açık formda vurgulamıyor. Bunun yerine, onları ortaya çıkarmak için kullanıcılarına güveniyor.

Kullanıcıları şaşırtacak iOS hilelerinin birçoğunu aktifleştirmek gerekirken birçoğu da kullanıma hazır bir biçimde bekliyor. Bu durumu göz önüne alındığında dikkatinizde kaçmış olabilecek özellikleri sizler için hazırladık.

Metin içeriğini seçmek için imleç kullanın

İletileşmek günümüzde bir hayat biçimi, lakin kimi vakitlerde bu durum epey ağır kalıyor. Otomatik düzeltmeyle eklenen yanlış bir söz ya da cümle kullandıysanız ve durumu geç fark ettiyseniz bu hile tam size nazaran.

her iphone kullanicisinin bilmesi gereken ios hileleri 0 BqtCERuG

Bu sorunu düzeltmek için parmağınızı metnin üzerinde tutabilirsiniz. Lakin bu bazen sözün ya da cümlenin tamamını vurgulamanıza neden olabilir. Daha dikkatli bir denetim için yapmanız gerekenler şu biçimde:

 • Parmağınızı ekranın alt kısmında, klavyenin altında tutun.
 • Bu, klavyeyi gri yapacak ve parmağınızı kaldırana kadar onu bir ‘izleme dikdörtgeni‘ne dönüştürecek.

Metin parçacıkları oluşturun

Metin parçacıkları daha çok macOS kullanıcıları tarafından tercih ediliyor. Lakin emsal sonucu iPhone’larda da elde edebilirsiniz. Metin parçacığı, evvelce kopyaladığınız birtakım sözleri kopyalamak için ülkü bir kısayoludur. Örneğin, birisine iMessage ile ileti gönderiyorsanız, standart bir cevap vermek isteyebilirsiniz. Metin değiştirme sayesinde, her yazdığınız cümleyi yayınlayacak bir metin bloğu oluşturmanız mümkün. Bunun için yapmanız gerekenler şu halde:

 • Aygıtınızdan Ayarlar‘ı açın.
her iphone kullanicisinin bilmesi gereken ios hileleri 1 5ZGyaFl9
 • Akabinde Genel başlığına girin. Karşınıza çıkan seçeneklerden Klavye‘ye girin.
 • Son olarak Metni Değiştir‘i seçin. Bu sayede yeni değiştirmeler yapabilir ve gerekli sözcükleri oluşturabilirsiniz.

Bilimsel hesap makinesini aktif hale getirin

Bilimsel hesap makinesi, iPad’lerde yer almıyor, lakin iPhone’larda var. Fakat çeşitli nedenlerden ötürü toplama, çıkarma, çarpma ve bölme üzere süreçler birtakım bireylere yetersiz gelebilir.

her iphone kullanicisinin bilmesi gereken ios hileleri 2 IdnaH5b9

Daha bilimsel hesap makinesi için yapmanız gereken tek şey, hesap makinesi açıkken aygıtınızı yan çevirmek. Bu süreç, karekök, cos/sin/tan ve parantezler üzere çeşitli seçeneği sizlere sağlıyor.

Daha fazla ‘düğmeye’ müsaade verin

iPhone’daki ‘Geri‘ düğmesi, bir erişebilirlik özelliği olmasına karşın, fazladan giriş arayan kullanıcılar için epeyce kullanışlı. Bu sayede süratli ekran imajı almak ve aygıtın rastgele bir yerinden Spotlight aramasını açmak üzere çeşitli formlarda kullanmanız mümkündür.

her iphone kullanicisinin bilmesi gereken ios hileleri 3 q27pLEvH

Birebir vakitte ikili ve üçlü dokunma seçenekleri de yer alıyor. Bu durum ise düğmeyle daha fazla fonksiyon yapabileceğiniz manasına geliyor. Bu hileyi faal hale getirmek için yapmanız gerekenler şu halde:

 • Birinci olarak aygıtınızın Ayarlar kısmına girin.
 • Akabinde Erişebilirlik‘e girin. Karşınıza çıkan seçeneklerden ‘Dokunma‘yı seçin.
 • Son olarak ise ‘Geri Dokun‘ seçeneğini seçin. Bu durumda karşınıza pek çok seçenek çıkacak.

‘Seri Çekim Modu’nu kullanın

iPhone kamerası ekseriyetle güçlü kamerasıyla biliniyor. Fakat gözden kaçan birtakım özellikleri de yer alıyor. Bunlardan birisi de Seri Çekim Modu. Tek dokunuşla pek çok manzara yakalamanızı sağlayan bu mod, hareketli çekimler yapmanıza da yardımcı oluyor.

her iphone kullanicisinin bilmesi gereken ios hileleri 4 cbzeUFLt

Bu modu uygulamak da hayli kolay. Kamera uygulamasındayken kaydetme düğmesini sola kaydırmak, süreç için kâfi olacak. Tıpkı vakitte aygıtınızın Seri çekim moduna müsaade vermesi için Ayarlar’dan ‘Kamera‘ seçeneğine girerek müsaade verebilirsiniz.

Kamerayla evrakları tarayın

iPhone kamerasını çekim yapmanın yanı sıra bir doküman tarayıcısı olarak da kullanabilirsiniz. Bu özellik, aygıtınızın Notlar kısmında olduğu için fark etmek mümkün olmayabilir. Özelliği kullanmak için yapmanız gerekenler ise şu biçimde:

 • Aygıtınızın Notlar uygulamasını açın.
 • Akabinde sağ üst köşedeki ‘kalem‘ simgesine dokunun. Bu süreç sonrasında karşınıza klavye çıkacak.
 • Klavyenin üstündeki + işaretine dokunun ve çıkan seçeneklerden Dokümanları Tara‘yı seçin.
her iphone kullanicisinin bilmesi gereken ios hileleri 5 8jatFyvC
 • Bu süreçlerin akabinde belgeyi önizleyebilir ya da kırpabilirsiniz. Ortaya çıkan sonuçtan şad değilseniz de ‘Yine Çek‘ seçeneğini kullanabilirsiniz.

Bildirim olarak kamera flaşını kullanın

Bir erişebilirlik özelliği olan bu özellik, biri aradığında ya da ileti attığında görsel olarak farklılık sağlıyor. Özelliği isteğinize nazaran sessizdeyken ya da titreşimdeyken çalışacak formda ayarlayabilirsiniz. Bu özelliği kullanmak için yapmanız gerekenler şu biçimde:

 • Aygıtınızın Ayarlar’ına girin.
 • Daha sonra Genel başlığını açın ve karşınıza çıkan seçeneklerden Erişebilirlik’e girin.
 • Son olarak ise İkazlar için LED Flaş seçeneğini aktifleştirin.

Denetim Merkez’ine Shazam seçeneği ekleyin

Shazam düğmesi, iPhone’larda varsayılan olarak ekli değildir. Fakat bu seçeneği Denetim Merkezi’ne eklemek mümkündür. Apple tarafından 2018‘de satın alınan Shazam, duyduğunuz hoş bir şarkıyı belirlemenize yardımcı oluyor. Shazam’a olan erişimi kolay hale getirmek için yapmanız gerekenler şunlar:

 • Aygıtınızdan Ayarlar’ı arayın.
 • Daha sonra Denetim Merkezi başlığına girin. Bu kısımda Denetim Merkezi’nde olan kısayollarını göreceksiniz.
her iphone kullanicisinin bilmesi gereken ios hileleri 6 RtGzHDta
 • Öteki Kontroller‘ seçeneğine girin. Sonrasında ‘Müzik Tanıma‘ seçeneğinin yanındaki + işaretine basın.

Pekala, sizin bildiğiniz farklı iPhone iOS hileleri neler? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: https://shiftdelete.net/her-iphone-kullanicisinin-bilmesi-gereken-ios-hileleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu