Gündem

Her Altı Şahıstan Biri Bu Haberi Okumuyor, Okuyan Altı Şahıstan Biri ise Kendini Güçsüz Hissediyor…

Reuters Enstitüsü’nün hazırladığı rapora göre içinde yaşadığımız ülkedeki gelişmeler haber okuma alışkanlıklarımızda belirleyici faktörlerden biri. 2022 yılı için açıklanan ve binlerce kişi ile gerçekleştirilen mülakatlar sonucu elde edilen rapora göre Türkiye’de artık altı kişiden biri haber takip etmek istemiyor. Haberleri okuyan her altı kişiden biri ise kendini güçsüz hissediyor… 

Reuters Enstitüsü’nün 2022 Dijital Haber Raporu’na göre, ruh sağlığını olumsuz etkilediği gerekçesiyle haberleri takip etmeyenlerin sayısı artıyor.

her alti sahistan biri bu haberi okumuyor okuyan alti sahistan biri ise kendini gucsuz hissediyor 0 DDC7GSat

BBC Türkçe’nin aktardığı bilgiye göre, Türkiye dahil 46 ülkede 93 bin kişinin katıldığı araştırmanın sonuçlarına göre her 10 kişiden dördü ‘bazen’ ya da ‘çoğunlukla’ haberleri takip etmekten kaçınıyor. Araştırmacılar, 2017’den bu yana yüzde 9 oranında bir artış olduğuna dikkat çekiyor.

İngiltere ve Brezilya dahil bazı ülkelerde haberleri takip etmekten kaçınanların sayısının son beş yılda neredeyse iki katına çıktığı belirtiliyor. Özellikle 35 yaş altındakiler olmak üzere çalışmaya katılanların yüzde 36’sı, haberleri takip etmenin ruh sağlığını olumsuz etkilediğini söylüyor. Araştırmacılar, koronavirüs pandemisi ve Rusya-Ukrayna savaşı gibi olayların bu artışa neden olduğunu öne sürüyor.

Haberleri takip etmekten kaçındıklarını söyleyenlerin sayısı artıyor!

her alti sahistan biri bu haberi okumuyor okuyan alti sahistan biri ise kendini gucsuz hissediyor 1 cG9QJ52I

Katılımcıların yüzde 43’ü, haber akımında siyasete ve koronavirüse çok fazla yer verildiğini belirtiyor, yeterince değişken olmadığını savunuyor.

Araştırmaya katılanların yalnızca yüzde 47’si hala haber akımıyla çok ilgilendiklerini söylüyor. 2015’ten bu yana yüzde 20 oranında düşüş kaydediliyor.

Türkiye ile ilgili hangi sonuçlara ulaşıldı?

her alti sahistan biri bu haberi okumuyor okuyan alti sahistan biri ise kendini gucsuz hissediyor 2 RN2Ocbgq

Katılımcıların yüzde 29’u doğrudan haberlere olan güvenlerinin azaldığını ve haberlerin ‘güvenilmez’ veya ‘taraflı’ olduğunu belirtirken, 23 ülkede bu yönde bir düşüş tespit edildi. Yalnızca yedi ülkede yükseliş olduğu belirtildi.

Raporun Türkiye bölümündeki sonuçlara göre haber kurumlarına olan güven, geçen seneye kıyasla azalarak yüzde 36’ya indi. Haber kurumlarının siyasi olarak kutuplaştığını ve taraflı olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 38.

Buna rağmen araştırmacılar, haberciliğe olan güvenin pandemi öncesine kıyasla yükseldiğini kaydetti, katılımcıların yaklaşık yüzde 42’sinin haberlere ‘çoğunlukla’ güvendiğini ifade etti.

Bazı kişiler etrafındaki insanlarla tartışmaya yol açtığı gerekçesiyle haberlerden kaçındığını söylerken (%17), bazısı haberlerin kendilerini ‘güçsüz’ hissetmelerine yol açtığını (%16) belirtti. Katılımcıların yüzde 5’i haberleri hiç takip etmediklerini söyledi.

Araştırmanın sonuçlarına göre son beş yıl içinde BBC’ye duyulan güven yüzde 75’ten 55’e düştü.

her alti sahistan biri bu haberi okumuyor okuyan alti sahistan biri ise kendini gucsuz hissediyor 3 seEdaqNZ

Doğrudan BBC’ye güvenmediklerini söyleyenlerin oranı ise yüzde 11’den 26’ya yükseldi.

Reuters araştırmacılarına göre bu kişilerin büyük çoğunluğu siyasi yelpazenin sağında yer alıyor, geri kalanı ise haberlerden genel olarak uzaklaşan kesim ile örtüşüyor.

Buna rağmen BBC; internet sitesi, televizyon ve radyo aracılığıyla sunduğu haberlerle İngiltere’nin en popüler ve en çok güvenilen kurumu olmaya devam ediyor.

Gençler haberlere nasıl ulaşıyor?

her alti sahistan biri bu haberi okumuyor okuyan alti sahistan biri ise kendini gucsuz hissediyor 4 kUJXMiq5

Geleneksel haber kurumları genç nesillere ulaşmakta zorlanıyor. Araştırmanın sonuçlarına bakılacak olursa 18-24 yaş arası gençler, genellikle sosyal medya platformları aracılığıyla haber tüketiyor, yalnızca yüzde 23’ü haber uygulamalarını veya web sitelerini kullanıyor.

Gençlerin birçoğu ise Facebook’tan da uzaklaşarak Instagram ve TikTok gibi platformlara yöneliyor.

Kaynak: https://onedio.com/haber/her-alti-kisiden-biri-bu-haberi-okumuyor-okuyan-alti-kisiden-biri-ise-kendini-gucsuz-hissediyor-1076113

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu