Gündem

HDP’li Garo Paylan’dan Kanun Teklifi: ‘Ermeni Soykırımı Tanınsın’

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, ‘Ermeni Soykırımı’ argümanlarının tanınması için kanun teklifi verdi.

hdpli garo paylandan kanun teklifi ermeni soykirimi taninsin 0 Fj1VThCe

Paylan, “Ermeni Soykırımı’nın Tanınması, Soykırım Faillerinin İsimlerinin Kamusal Alandan Kaldırılması” hakkında hazırladığı kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.

“Meclis’te konuşulmalı, ismi konulmalı ve adalet sağlanmalıdır”

hdpli garo paylandan kanun teklifi ermeni soykirimi taninsin 1

Agos‘un aktardığına nazaran Paylan, kanun teklifinin münasebetini şöyle açıkladı:

‘Ermeni halkının Büyük Felaketi, olması gerektiği yerde, Türkiye’nin meclisinde konuşulmalı, ismi konulmalı ve adaleti sağlanmalıdır. Bu sağlanırsa, öbür ülkelerin devlet liderlerinin ve parlamentolarının bu bahiste söyleyeceklerinin bir ehemmiyeti kalmayacaktır. Ermeni halkının yarasını güzelleştirecek tek toplum Türkiye toplumu, tek meclis ise Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Ermeni Soykırımı bu topraklarda gerçekleşti ve adaleti lakin bu topraklarda, Türkiye’de sağlanabilir.

Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşayan etnik ve dini kümeler ortasında değerli nüfusa sahip halklardan biri de Ermenilerdi. Talat, Enver ve Cemal Paşalardan oluşan cunta, Osmanlı İmparatorluğu dağılırken, tek kimliğe dayalı bir ulus inşa etmek maksadıyla, Müslüman olmayan halkları sürmeye karar verdi. 

24 Nisan 1915 tarihinde 250’ye yakın Ermeni aydının tutuklanması ile başlayan sürgün ve katliamlar, 27 Mayıs 1915 tarihinde çıkarılan Süreksiz Tehcir Kanunu’yla Ermeni halkının topyekün kadim topraklarından sürülmesi ve büyük çoğunluğunun yaşadıkları yerlerin civarında ve göç yollarında katledilmesiyle sonuçlandı.

Ermeniler, 1915’te yaşananları Medz Yeğern [Büyük Suç], Ağed [Felaket] üzere isimlerle nitelendirdiler. Süryaniler ise yaşadıkları felakete Seyfo [Kılıç] ismini verdiler. Soykırımdan sonra hayatta kalan Ermeniler, başlarına gelen büyük felaketin adaletini bulmak için 107 yıldır uğraş etmektedir.

Dünyada çok sayıda devlet ve eyalet parlamentosu, Ermeni Soykırımı’nı tanımıştır. Lakin bu kararlar Ermeni halkının yarasını iyileştirmemiştir. Soykırım mağduru milyonlarca Anadolulu Ermeni, üç nesil boyunca, adalet hissini tadamadan hayata veda etmiştir.

Ermeni Soykırımı’nın failleri olan devrin devlet vazifelilerinin isimleri, inkâr siyasetini takviyeler biçimde, başta Ermeni Soykırımı’nın baş faili Talat Paşa olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında kamusal alanlara; sokaklara, parklara, okullara verilmiştir. Lice Kaymakamı Hüseyin Nesimi, Kütahya Mutasarrıfı Ali Faik Beyefendi, Konya Valisi Celal Beyefendi, Boğazlıyan Müftüsü Mehmet Hüsnü Efendi üzere Tehcir uygulamasına ve katliamlara karşı duran ve bu nedenle bedel ödeyen vicdanlı devlet vazifelilerinin isim ve anıları ise toplumsal hafızadan silinmiştir.

Ermeni Soykırımı’nın faillerinin isimlerinin kamusal alanda yer alması, toplumsal barışı yaralayan bir uygulamadır. Almanya’da Hitler isimli caddeler, meydanlar, okullar olsaydı bugün nasıl bir Almanya olurdu? Bu bağlamda, bu topraklarda halkların yok edilmesine neden olmuş Talat Paşa üzere soykırım faili isimlerinin, tıpkı Arjantin örneğinde olduğu üzere kamusal alandan, resmî kurumlardan kaldırılması, toplumsal barışın sağlandığı demokratik bir Türkiye yolunda atılmış kıymetli bir adım olacaktır.

1915 yılında bu topraklarda başlayan soykırım, 107 yıldır adaletin sağlanmaması nedeniyle devam ediyor. Ermeni halkının bu topraklarda yaşadığı Büyük Felaket’in isminin hakikate uygun biçimde konması, büyük kabahatin Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından tanınması, Ermeni Soykırımı mağdurlarının 107 yıl sonra dahi olsa adalete kavuşması ismine Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin sorumluluk alması gerekmektedir. 

Ermeni Soykırımı’nın 107. yılında TBMM’ye sunduğum kanun teklifiyle; Ermeni Soykırımının tanınması, Soykırım’da sorumluluğu bulunan bireylerin isimlerinin kamusal alanlardan kaldırılıp, yerlerine Soykırım’a karşı duran kamu vazifelilerinin isimlerinin verilmesi, mağdurlara ve aile üyelerine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmesini talep ediyorum.’

Kaynak: https://onedio.com/haber/hdp-li-garo-paylan-dan-kanun-teklifi-ermeni-soykirimi-taninsin-1063142

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu