Yaşam

Hatalılara Karşı Cinsel İstek Duyulması: Hybristophilia

Dünyanın her yerinde maalesef yaşanıyor olsa da ağır olarak ülkemizde, bilhassa ana haber bültenlerinde gördüğümüz cinayetlerin ve yaralamaların büyük kısmını karşı cinse karşı yapılan şiddet olayları oluşturuyor. Bu tıp olaylar maalesef birçok vakit yargıda karşılığını bulmuyor, bu sebeple de caydırıcılığı sorgulanıyor.

Lakin herkes bu durumda yansısını ortaya koyuyor diyemiyoruz. Zira karşı cinse şiddet uygulandığını görmesine karşın şiddet uygulayan erkeğe/kadına ilgi duyanlar da oluyor. Bilhassa yansısını ortaya koyanların mana veremediği bu durum, Hybristophilia olarak isimlendiriliyor. Bu durum tek başına bir hastalıktan çok takıntılı olma durumu olarak değerlendirilse de ziyan verici durumlara sebep olabildiğinden rahatsızlık olarak da değerlendirilebiliyor.

Ne demek bu Hybristophilia?

Bonnie ve Clyde sendromu olarak da bilinen Hybristophilia, karşıdaki şahısların agresif olmasına yahut hatalı olmasına karşılık kendilerinde cinsel istek uyanmasına deniyor. Hatalı derken bu durumu elbette dükkân hırsızlıklarıyla hudutlu tutmuyoruz. Tecavüz, cinayet ve taammüden yaralama üzere kabahatler, Hybristophilia sebebiyle karşı cinsi etkileyebiliyor.

Bu bireyler cezaevindeyken kendilerine ‘hayranlık içeren’ mektuplar bile alıyorlar:

hatalilara karsi cinsel istek duyulmasi hybristophilia 0 mmTDBZtS

Evet, tecavüzden yahut cinayetten cezaevine giren şahıslara hiç tanımadıkları lakin kendilerinden hoşlanan beşerler mektup gönderebiliyor. Kelam konusu şahıslar cezaevine girmediğinde ise toplumsal medya üzere mecralardan bu şahıslara ulaşabiliyorlar.

Örnek olarak aşağıdaki görselde cinayet, şiddet ve tecavüz üzere kabahatlerle yargılanan Ümitcan Uygun’a gönderilen iletilerden kimilerini görebilirsiniz:

hatalilara karsi cinsel istek duyulmasi hybristophilia 1 Jd6KT2Ov

Bahis üzerine maalesef fazla araştırma bulunmuyor: Zira beşerler bunu bir rahatsızlıktan fazla ‘tercih’ olarak görüyor

hatalilara karsi cinsel istek duyulmasi hybristophilia 2 L9i9Xw5B

Kısaca açıklayalım: “Pedofili her nasıl bir cinsel yönelim sıkıntısı değil, başından sonuna bir rahatsızlıksa, Hybristophilia da tıpkı formda şahısların zihnine ve vücuduna ziyan verme potansiyeli taşıdığından bir rahatsızlık olarak değerlendirilebilir”. Lakin burada ayrımını güzel yapmamız gereken noktalar bulunuyor.

Öncelikle kabahat hayatı üzere durumlardan etkilenmek sizi bu durumdan muzdarip yapmaz. Çünkü, kimse sıkıcı bir hayat geçirmek istemez. Ama bu etkilenme durumu sizi cürmü işleyen şahıslara karşı çekiyorsa ya da bu hayatın içinde olup o şahıslarla yaşamak istiyorsanız, o noktada düşünmeniz gereken şeyler var demektir.

Aklınızda bulundurmanız gereken ikinci nokta: Hybristophilia’nın iki çeşidi var

hatalilara karsi cinsel istek duyulmasi hybristophilia 3 wyCydj5v

Temelde bu durum pasif ve agresif olmak üzere iki başlık altında bedellendiriliyor.

Karşınızdakinin hatalı olması hoşunuza gitmiyor ama onu değiştirebileceğinizi düşünüp hâlâ seviyor musunuz: Pasif hybristophilia ile tanışın

hatalilara karsi cinsel istek duyulmasi hybristophilia 4 kyjCLim8

İsminden da anlayabileceğiniz üzere pasif hybristophilia’ya sahip olan bireyler romantik hisler besledikleri bireylerin cürümlerine ortak olmaz. Hatta bu durum güzellerine gitmez bile. “Pekala o vakit neden bu başlık altında değerlendiriliyorlar?” diye merak ediyorsanız, aslında bu şahıslar ilgi duydukları hatalıyı değiştirebileceklerini düşünmeye meyilli oluyorlar.

Bunun yanında romantik bir alaka olduğundan kendilerine ziyan vermeyeceklerini düşünüyorlar.

İşlerin daha da karanlık bir hâl aldığı Agresif Hybristophilia:

hatalilara karsi cinsel istek duyulmasi hybristophilia 5 CmXngtPc

Bu noktaya geldiğimizde artık manipülasyon devreye giriyor. Şahıslar, sevgi besledikleri hatalılara yardımda bulunuyor ve işlenecek kabahat için kurban gerekiyorsa bu bireyleri tuzağa çektikleri bile oluyor.

Lakin manipüle edilen tarafın bu manipülasyondan haberi olmuyor. Yalnızca çıkar gayesine kullanılıyor olsa bile kendini var olmayan bir aşka inandırmış oluyor. Üzerine çok sayıda araştırma bulunmasa da bu bireylerin ekseriyetle sevgiden mahrum oldukları ve karşıdaki sömürücü profili kendilerine parlayan bir ışık olarak gördükleri düşünülüyor.

Bu ilgi duyma durumuna ne sebep oluyor olabilir?

hatalilara karsi cinsel istek duyulmasi hybristophilia 6 QMHMw7es

Araştırma sayısının azlığı sebebiyle kesin olarak sebepler sunulmuş değil. Ama bireylerde ortak gözlenen birtakım durumlar mevcut. Bunları şu biçimde sıralayabiliriz:

  • Daha evvel berbata kullanılmış olma
  • Dark Triad
  • Toplumun dayattığı basmakalıp kişilikler

Şiddetin devamını getiren hor görülmüş olma durumu:

hatalilara karsi cinsel istek duyulmasi hybristophilia 7

Bu cins bir geçmişe sahip olan bireylerin daha evvel çocukluklarında gördüğü şiddet olaylarının bilinçaltlarında yer ettiği, bu sebeple de agresif yahut hatalı kişiliklere ilgi duydukları düşünülüyor. Çünkü bu alakada kendi üzerlerine olmasa da ortada görülen şiddet, çocukluklarındakini devam ettirecek nitelikte oluyor.

Narsistliğin, psikopatlığın ve hilekarlığın bir ortada bulunduğu Dark Triad:

hatalilara karsi cinsel istek duyulmasi hybristophilia 8 hZG46dbX

Saydığımız üç özelliği taşıyan erkeklerin agresif yahut hatalı olma eğilimleri olağandan çok daha fazla oluyor. Burada bahsettiğimiz bireyler cürmü bir sefer işlemiyor, daha da ötesine geçip hata hayatının içinde yaşıyor. Bu da yaşanmış ve gerçekliği görülmüş bir formda birtakım bayanlara cazibeli geliyor.

Hem ülkemizde hem de yurt dışında, mahpusta olmasına karşın katiyetle tanımadığı bayanlardan yüzlerce mektup alan beşerler görebilirsiniz. Araştırmak isterseniz Ted Bundy ve Charles Manson üzere isimlere göz atabilirsiniz.

Toplumun “erkek dediğin sert olur” üzere fikirleri dayatması:

Bu cins kanılar insanların başında yer edince, ki ülkemizde televizyonun ne kadar çok bireye ulaştığını düşününce yerli dizilerin hissesi bunda oldukça büyük, ister istemez başlarda basmakalıp kişilikler oluşuyor. Bu bağlamda münasebette erkekler doğal olmayan ve gereksiz bir baskın olma eforuna girerken kızlar da bunu kabul etmeleri gerektiğini düşünüyor.

Dediğimiz üzere bu durum birden fazla vakit toplumun basmakalıp kişilikleri yüzünden ortaya çıkıyor. Münasebetin tabiatının bu türlü olması gerektiğini düşünen taraflardan biri şiddete meyilliyken başkası de bunu çok olağan karşılıyor. Münasebet tabiatının bu türlü olmadığını bilen bireyler ise dışarıdan buna mana verememekle yetiniyor.

Pekala tedavisi yok mu?

hatalilara karsi cinsel istek duyulmasi hybristophilia 9 r6WUL684

Maalesef bu sorun için izlenebilecek tek bir yol yahut ilaç tedavisi üzere bir yol bulunmuyor. Durum, şahısların ne kadar saplantılı olduklarına ve kendilerini karşıdaki hatalı için ellerinden geleni yapmaya ne kadar hazır oldukları üzere birçok faktöre nazaran değişiyor. Bu sebeple şahıslarla özel olarak görüşülmesi ve kendi durumlarına nazaran bir yol belirlenmesi daha verimli olacaktır.

Ama söylediğimiz üzere, günümüzde birçok kişi bunu bir tercih sıkıntısı olarak gördüğünden hybristophilia’dan doğan cinayetlerin ve yaralanmaların önüne geçmek ve bu durumdan muzdarip bireyleri tedaviye ikna etmek hayli sıkıntı.

Birden fazla kişi kural tanımayan hatalıların yanında kendini inançta hissetse de bu bireylerin her şeylerini feda edebileceklerine inanmak istemiyor olabilir. Birey olarak bu mevzuda yapabileceğiniz en uygun şey, bu yazıda okuduklarınızı objektif olarak kıymetlendirmek ve etrafınızda bu sorunu yaşayanları bilinçlendirmek olacaktır.

Kaynaklar: 1, 2, 3, 4, 5

Kaynak: https://www.webtekno.com/suclulara-karsi-cinsel-istek-duyulmasi-hybristophilia-h121737.html

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu