Kripto Para

Haftanın Kıymetli Gelişmeleri ve BTC Teknik Tahlili: 2-8 Ocak

Yeni bir yıldan herkese merhaba Sevgili Coinkolik Ailesi, umarım 2023 yılı, 2022 yılından çok daha uygun geçer.

Bu yıl kripto tarafında regülasyonların çok fazla konuşacağımızı söylemiştik. Haftayı, İtalya’nın 2.000 EUR üzeri kripto varlık kârlarından %26 vergi alacağı haberiyle açtık. Yakından takip edeceğimiz en kıymetli gelişmelerinden biri eski FTX CEO’su Sam Bankman Fried’ın (SBF), ABD New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi tarafından mahkemeye çıkarılacak olması. SBF, iki tanesi dolandırıcılık olmak üzere toplam 8 adet suçlamaya karşı savunmasını gerçekleştirecek.

Ekonomik takvimde bu hafta; Salı Türkiye ve Almanya’da enflasyon, Çarşamba Euro Bölgesi – Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) ve ABD’de ISM İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi, Perşembe ABD’de Özel Dal İstihdam Raporu ve Hizmetler PMI endeksi, Cuma Euro Bölgesi’nde Enflasyon, ABD’de Tarım Dışı İstihdam ve ISM Hizmetler Endeksi açılanacak. Ayrıyeten, Çarşamba günü son FOMC toplantısının tutanakları yayınlanacak.

Haftanın Takip Edeceğimiz Kıymetli Gelişmeleri

02 Ocak 2023 Pazartesi

ABD, İngiltere, Çin Yılbaşı Tatili dolasıyla piyasalar kapalı

03 Ocak 2023 Salı

Türkiye Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) Beklenti: %66,53, Evvelki: %84,39 – 10:00

06 Ocak 2023 Cuma

EURO Bölgesi Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) Beklenti: %9.7, Evvelki: %10.1 – TSİ 13:00 

ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi Beklenti: 200k, Evvelki: 263k – TSİ 16:30

ABD İşsizlik Oranı Beklenti: %3.7, Evvelki: %3.7 – TSİ 16:30

Bitcoin Teknik Analiz

haftanin kiymetli gelismeleri ve btc teknik tahlili 2 8 ocak 0 8b1ra5hR

Bitcoin 2023 yılına yatay müspet görünümle başladı. Piyasaların tatil olması ve nakit girişlerinin az olmasından kaynaklı 16.600 düzeylerindeki yatay hareketini sürdürmeye devam ediyor. Siyah kutu bölgesi fiyatı tutacak kıymetli takviye bölgemiz. Şayet 4 saatlik kapanışlarla bu bölge kazanılmazsa fiyat daha fazla likidite bulmak ismine 15.800 bölgesini ziyaret edebilir.. Siyah kutu üzeri 4 saatlik mum kapanışları geldiği takdirde birinci direnç bölgesi olan 18.200 düzeyine kadar fiyat yükselebilir.

haftanin kiymetli gelismeleri ve btc teknik tahlili 2 8 ocak 1 BHCgvbqm

Kripto para analitik platformu DeFi Llama’nın datalarına nazaran Toplam Kilitli Varlık kıymeti 39 milyar doları buluyor. Ethereum (ETH) Layer-2 staking protokolü olan Lido DAO (LDO), Toplam Kilitli Varlık (TVL) bedeli 5,9 milyar dolara ulaşarak MakerDAO’yu geçti. Böylece Lido en yüksek TVL’ye sahip DeFi protokolü oldu.

haftanin kiymetli gelismeleri ve btc teknik tahlili 2 8 ocak 2 u3zNBiaK

Kripto piyasaları ve klâsik piyasalar ortasındaki tarihî korelasyon, makro pazarların kriptoyu nasıl etkilediğini ve alakalarının nasıl geliştiğini anlamak açısından değerlidir.Eğer katsayı 1’e yakınsa iki fiyat ortasında güçlü bir müspet korelasyon manasına geldiğini, 0’a yakınsa korelasyon olmadığını ve -1’e yakınsa güçlü bir negatif korelasyona işaret ettiğini gösterir. (Yani, Bitcoin ve kıyas varlıkların fiyatı zıt taraflarda hareket etme eğilimindedir.)

Geçtiğimiz Haftanın En Çok Yükselen Kripto Para Birimleri 

  1. OKB (OKB) %29,1
  2. BitDAO (BIT) %24,4
  3. LidoDAO (LDO) %20,7
  4. OKC (OKT) %14,7
  5. Cosmos (ATOM) %9,6

Geçtiğimiz Haftanın Öne Çıkan Kripto Haberleri

  • Ripple Ortağı, Visa ile Anlaştı: Taylandlı FinTech devi ve Ripple ortağı DeeMoney, Visa Direct’i milletlerarası ödeme platformuna entegre etmek üzere Visa ile bir paydaşlık kurdu. İştirak, kullanıcıların sırf alıcının Visa kart bilgilerini kullanarak 160 para ünitesinde 170’ten fazla ülkeye neredeyse anında memleketler arası ödeme yapmalarına imkan tanıyacak. 
  • Ünlü Yatırımcı, Solana Ekosisteminin Dağılacağını Düşünüyor! Toplumsal medyada Bitboy Crypto olarak bilinen yatırımcı Ben Armstrong, Solana (SOL) ekosisteminden daha fazla projenin ayrılacağına inanıyor. Geçtiğimiz hafta Dust Labs, Solana ağındaki en kıymetli NFT projelerini (DeGods ve y00ts) Ethereum ve Polygon ağlarına taşıyacağını açıklamıştı
  • 2022 Yılında İflas Eden Kripto Şirketleri: Kripto para piyasası, 2022’yi bölümün en değerli aktörlerinin iflas etmesiyle hatırlayacak. FTX, Three Arrows Capital, Voyager, Celsius ve Blockfi.
  • 2022 Yılında Yaşanan En Büyük Kripto Hackleri: Bu yıl kripto hackleri nedeniyle kaybedilen varlıkların toplam kıymeti 3 milyar dolar üzere rekor bir sayıya ulaştı. 2022’nin en büyük kripto akınları ortasında, zincirler ortası köprüleri ve merkeziyetsiz finans (DeFi) protokollerini içeren güvenlik olayları, yüz milyonlarca dolarlık ziyana yol açmasıyla öne çıktı.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/haftanin-onemli-gelismeleri-ve-btc-teknik-analizi/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu