Gündem

Haftanın Birinci Süreç Gününde Gündemde Öne Çıkanlar: Piyasalarda Neler İzlenecek?

Yurt içinde haftaya Hazine’nin düzenleyeceği ihale ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) tarafından açıklanacak konut fiyatları bilgileriyle başlanacak.

Bir çok ülkede ‘Paskalya’ nedeniyle piyasalar kapalı bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ekonomide hamd olsun üretim tarafında işler pek düzgün gidiyor. Enflasyonun da boynunu kırdığımızda artık amaçlarımıza ulaşmamızın önünde hiçbir pürüz kalmayacaktır” dedi.

haftanin birinci surec gununde gundemde one cikanlar piyasalarda neler izlenecek 0 eTFYkvQ2

Bankacılık Kanunu’na ait düzenleme Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Rusya, Türkiye’den ithal edilen greyfurt, nar, üzüm, portakal ve biber alımına yönelik kısıtlamaların kaldırıldığını duyurdu.

Sermaye Piyasası Kurulu(SPK) Başkanlığına vazife mühleti dolan Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun yerine İbrahim Ömer Gönül atandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İngiltere Başbakanı Boris Johnson da dahil olmak üzere toplam 13 İngiliz hükümet üyesinin Rusya’ya girişinin yasaklandığı duyuruldu.

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, Milletlerarası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva ile yaptığı görüşmede savaş sonrası Ukrayna’nın tekrar inşasını ele aldıklarını açıkladı.

Dünyanın en büyük ikinci iktisadı olan Çin’de, sokağa çıkma kısıtlamaları ve fabrikaların kapatmasına karşın GSYH 2022 yılının birinci çeyreğinde iddiaların üzerinde büyüme gösterdi. Birinci çeyrekte GSYH geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 4,8 arttı. Piyasalarda beklenti artışın yüzde 4,6 olacağı tarafındaydı.

Çin’de sanayi üretimi piyasa beklentilerine paralel, yüzde 5,0 artış gösterdi.

ABD’ye Şubat ayında net sermaye girişi 162,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), milletlerarası yatırım durumu ile konut fiyat endeksi sayılarını açıklayacak. Konut fiyatları yılın birinci ayında geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 77,4 düzeyinde artış göstermişti (10.00, 14.30).

haftanin birinci surec gununde gundemde one cikanlar piyasalarda neler izlenecek 1

Bloomberg HT tarafından tüketici, beklenti ve eğilim endeksleri öncü bilgileri açıklanacak (09.55). 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti genel merkezinde MYK toplantısına başkanlık edecek (16.00).

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 10 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvil ihalesi gerçekleştirecek. Bir evvelki 10 yıllık enflasyona endeksli tahvilde faiz sıfırın altına inerek, yüzde -2,38 düzeyinde oluşmuştu.

Avrupa’da Paskalya tatili nedeniyle öne çıkan bir bilginin olmadığı günde, İspanya dış ticaret sayıları takvimde yer alıyor (11.00).

haftanin birinci surec gununde gundemde one cikanlar piyasalarda neler izlenecek 2 bmbTVyLQ

Brezilya’da IGP-10 enflasyon endeksi yayımlanacak (14.00).

ABD’de günün beklenen tek verisi NAHB konut piyasası endeksi Nisan ayı sayıları olacak. Endeks bir evvelki ay 79 düzeyinde gerçekleşmişti (17.00).

St. Louis Federal Rezerv Bankası Lideri James Bullard, ABD iktisadı ve para siyaseti hakkında konuşacak (23.00).

Kaynak: https://onedio.com/haber/haftanin-ilk-islem-gununde-gundemde-one-cikanlar-piyasalarda-neler-izlenecek-1061984

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu