Gündem

Habertürk Muharriri, Zelzelede Sınırların Neden Koptuğunu Yazdı

Habertürk yazarı Güntay Şimşek’e göre, GSM operatörlerinin ortak baz istasyonu kullanmasına imkan tanıyan ‘National Roaming’ protokolü iptal edilmemiş olsaydı, deprem anında iletişim kesintiye uğramayabilirdi.

Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem sonrası telefon hatlarının kitlenmesi GSM operatörlerine karşı öfkeyi artırmış, söz konusu şirketlerin acil durum planlarının olmaması bir kez daha gündem olmuştu.

haberturk muharriri zelzelede sinirlarin neden koptugunu yazdi 0 wtGnSs7t

GSM operatörleri 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki depremde baz istasyonlarının da zarar gördüğünü duyurmuş ve bölgeye mobil istasyonlar sevk ettiklerini açıklamıştı.

Habertürk yazarı Güntay Şimşek, bugün deprem sonrası GSM operatörlerinin neden hizmet veremediğine dair dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

haberturk muharriri zelzelede sinirlarin neden koptugunu yazdi 1

Şimşek sorunun, 3 operatörün birbirlerinin baz istasyonlarını kullanabilmesini sağlayacak “National Roaming/Ulusal Dolaşım” protokolünün olmamasına bağladı.

haberturk muharriri zelzelede sinirlarin neden koptugunu yazdi 2 BTphIJPC

BTK’nın yıllar önce söz konusu protokolü devreye aldığını ancak piyasanın hakim gücü olan Turkcell’in Danıştay’a giderek kararı iptal ettirdiğini belirten Şimşek, “Ortaya çıkan durum gösteriyor ki en azından acil durumlar için ‘National Roaming’ derhal yapılması şart!” dedi.

haberturk muharriri zelzelede sinirlarin neden koptugunu yazdi 3 nfg7wh8k

Şimşek yazısında ayrıca Turkcell’in baz istasyonlarının yer aldığı kuleleri, imtiyazlara aykırı bir şekilde ayrı bir şirket haline getirdiğini, Vodafone ve Türk Telekom’un talebine rağmen ise böyle bir kule şirket kurma izni verilmediğini öne sürdü.

haberturk muharriri zelzelede sinirlarin neden koptugunu yazdi 4 yYL6sAGa

Yazının tamamını okumak için tıklayınız

Kaynak: https://onedio.com/haber/haberturk-yazari-depremde-hatlarin-neden-koptugunu-yazdi-1128885

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu