Oyun

GTA V’in Yeni Sürümünden Transfobik İçerikler Kaldırıldı

Çıktığı günden beri milyonlarca satan Grand Theft Auto (GTA) V, hala dünyanın en tanınan oyunları ortasında bulunuyor. Geçtiğimiz ay, Rockstar’ın GTA V’in yenilenmiş sürümünün PlayStation 5 ve Xbox Series X/S için yayımlandığını paylaşmıştık.

Türkiye’de de satışa sunulan bu sürüm, birçok yeniliği de beraberinde getirmişti. Yeni sürümle birlikte oyunun yükleme müddetlerinin azaltılması ve 4K 60 FPS dayanağı getirilmesi üzere birçok özellik oyuncuların kullanımına sunulmuştu. Yani velhasıl oyunda çok büyük olmasa da birtakım değişikliklere gidilmiş, uzun yıllardır piyasada olan oyunun en âlâ versiyonunun yayımlanan bu sürümde olacağı görülmüştü. Artık çıkan kimi haberler ise Rockstar’ın oyunun içinde de kimi açıklanmayan değişikliklere gitmiş olabileceğini gösterdi.

Oyundaki transfobik içerikler kaldırıldı

GTA V hayranları tarafından fark edilenlere nazaran Rockstar, oyunda bulunan kimi transfobik içerikleri kaldırmışa benziyor. Oyunun evvelki sürümlerinde, Los Santos’da Michael karakterinin konutuna yakın bir noktada bulunan Cackatoos gece kulübünün dış tarafında trans insanlara yönelik karikatürler, kulübün önünde de ‘drag queen’ kılığındaki NPC’ler (oynanamayan karakterler) görülüyordu. GTA V’in ana karakterleri de bu NPC’ler ile ilgili uygunsuz yorumlar yapıyordu. Bu durum da bir müddettir oyunun transfobik olduğu konusunda eleştirilmesine neden oluyordu.

Artık ise gelen haberler dev şirketin bu karikatürleri ve NPC’leri oyundan kaldırdığını ortaya koydu. Lakin bu değişimin sırf yeni kuşak konsollar için yayımlanan sürümde olduğunu belirtmekte yarar var. Ayrıyeten GTA V’deki Director’s Mode ismi verilen ve farklı karakterlerle oyunu oynamanıza imkan tanıyan modda da bu NPC’lerin bulunmaya devam ettiğini ekleyelim.

Şu an için Rockstar’ın bu bahisle ilgili rastgele bir resmi açıklaması yok. Bu da bu içeriklerin oyundan bilerek mi yoksa yaşanan bir yanılgı sebebiyle mi kaldırıldığı sorularını yanıtsız bırakıyor. Son olarak Rockstar’ın GTA’da yer alan uygunsuz içerikler konusunda uzun yıllardır büyük tenkitlere maruz kaldığını; bu sebeple de oyun ve medya dünyasında büyük tartışmalara neden olduğunu belirtelim.

Kaynak: https://www.webtekno.com/gta-v-yeni-surum-transfobik-icerik-kaldirildi-h122831.html

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu