Gündem

Google’ı antitröst davasında sohbet kanıtlarını silmekle suçlanıyor

Google, DOJ ve eyalet grupları tarafından açılan yalnızca bir değil, birkaç antitröst davasıyla boğuşuyor. Bu özel dava ise departmanın 2020’de arama ve aramayla ilgili reklamcılık çevresinde “yasadışı bir şekilde tekel sürdürme” nedeniyle açtığı davayla ilgili.

DOJ dosyasında, şirket çalışanlarının genellikle “önemli ve hassas işleri” tartışmak için her 24 saatte bir geçmişi silecek şekilde ayarlanmış dahili sohbet odalarını kullandıklarını söyledi. Görünüşe göre ajans, şirketin “davayı makul bir şekilde beklediği” 2019’da Google’ın sohbet geçmişi ayarını değiştirmesini bekliyordu, ancak karar bireysel çalışanlara bırakıldı. Sadece birkaç kişi sohbet geçmişlerini davayla alakalı bulduğunu ve mahkeme için sakladığını söyledi ancak dava açıldıktan sonra bile çoğu kişi sohbetlerini silmeye devam etti.

Google’ı antitröst davasında sohbet kanıtlarını silmekle suçlanıyor

Buna rağmen, Google’ın hükümete, sohbet aracında otomatik silmeyi askıya almak için zaten “yasal bir bekletme uyguladığını” söylediği bildirildi. DOJ, şirketin iddiasının bir yalan olduğunu ve sohbet geçmişlerini silmeyi ancak bu hafta ajansın yaptırımlar için dava açacağı konusunda uyarıldıktan sonra gerçekten durdurduğunu iddia ediyor. Şimdi mahkemeden Google’ın federal bir kuralı ihlal ettiğine karar vermesini ve şirketin nasıl yaptırım uygulanacağını belirleyecek bir duruşma emri vermesini istiyor. DOJ ayrıca mahkemenin Google’dan sohbet uygulamaları hakkında daha fazla bilgi sağlamasına karar vermesini istiyor.

Ancak Google, DOJ’un iddialarını reddediyor. Bir sözcü The Wall Street Journal’a şunları söyledi: “Ekiplerimiz soruşturmalara ve davalara yanıt vermek için yıllarca vicdanlı bir şekilde çalıştı. Aslında, yalnızca bu davada 4 milyonun üzerinde belge hazırladık ve dünya genelindeki düzenleyicilere milyonlarcası daha verildi.”

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/guncel/googlei-antitrost-davasinda-sohbet-kanitlarini-silmekle-suclaniyor-63f92d51e457b638eb487b7f

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu