Google, Zoom’a karşı önlemini aldı

2 dk


Zoom insanların evden çalışmaya başladığı bu Corona virüs krizi döneminde süratle popülerleşti ve pandemi esnasında önde gelen bir video-konferans sağlayıcısı olarak meydana çıktı. Şirket, bu ayın başlarında, son üç ayda 10 milyondan 200 milyon kullanıcıya ulaştığını açıkladı. Ancak, bununla birlikte, hizmetin detaylı emniyet açıkları da meydana çıktı. Google da çalışanlarına şirket bilgisayarlarında Zoom’u kullanmasını engelledi. Şirket, bilgisayarlarında Zoom programı olan bütün çalışanlara bir e-posta gönderdi. Uygulamanın emniyet açıkları nedeniyle bu hafta kullanılmasının engelleneceği söylendi.

Google çalışanları Zoom kullanamayacak

Bir Google sözcüsü konuyla alakalı yaptığı bildirimde “Çalışanların kurumsal ağımız dışındaki işler amacıyla onaylanmamış programları kullanmasına izin vermeme politikamız uzun süredir devam ediyor. Emniyet ekibimiz, Zoom Desktop Client kullanan çalışanlara, emniyet standartlarımızı karşılamadığından ötürü kurumsal bilgisayarlarda bu uygulamanın yer almayacağını bildirdi. Fakat ailesi ve arkadaşları ile iletişimde kalmak amacıyla Zoom’u kullanan çalışanlar bunu bir internet tarayıcısı ya da mobil aygıt vasıtasıyla yapmaya devam edebilir.” açıklamasında bulundu.

Zoom, Google tarafından çalışanlarına yasaklandı

Zoom ile alakalı başka problemler arasında; Facebook ile açıklanmamış veri paylaşımı ve macOS amacıyla kötü hedefli program yüklenmesi sayılabilir. Şirket şimdi tam olarak bir emniyet tepkisi ile karşı karşıya. Zoom, Microsoft Teams, Skype’tan ve başka geleneksel telekonferans sağlayıcılarından gelen zorlu rekabeti ortadan kaldırmak amacıyla emniyet önlemlerini almaya başladı. Zoom, bu ayın ilk haftalarında saklılık ve güvenliğe odaklanmak amacıyla 90 gün süresince yeni özellikleri duraklatacağını söyledi.

Elon Musk da yasaklamıştı

Aslında, Google, Zoom tüketimini yasaklayan ilk şirket değil. Tesla bu ayın ilk haftalarında emniyet kaygıları nedeniyle SpaceX çalışanlarına Zoom tüketimini yasakladı. Şirket bunun yerine, çalışanları etkileşim kurma tekniği olarak telefon görüşmelerini ve e-posta’yı önerdi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

41
5 Paylaşım, 41 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
1
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
2
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
1
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
2
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir