Sıradaki içerik:

Google Bazı Android Telefonlara Gizemli Numaralara Sms Gönderiyor!

e
sv

Google Sunucuları 2020’de Türkiye’ye Geliyor!

701 okunma

Google, sunucularını Türkiye’ye getirmek amacıyla Türkiye’nin en mühim internet servis sağlayıcılarından olan Türk Telekom ile sözleşme imzaladı. Buna göre 2020’de Türkiye’deki Google internet trafiğinin %50’si Türkiye’deki sunucularda yönetilecek.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Google, son birkaç gündür Rekabet Kurumu ile yaşadığı problem ve Türkiye’deki Android telefonlara Google Servisleri lisansı vermeyeceği açıklaması ile konuşuluyordu. Fakat biz bunları konuştuğumuz sırada Google, Türk Telekom ile mühim bir uyuşma imzaladı ve aslına bakacak olursak bu uyuşma, Türkiye’deki derhal her internet kullanıcısını yakından ilgilendiriyor.

Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre geçen dönemde Facebook sunucularını Türkiye’ye getirmek amacıyla hummalı bir çalışma ortamında tespit edilen Türk Telekom, şimdi benzer bir hamleyi Google ile gerçekleştirmiş halde ve 16 Aralık Pazartesi (dün) imzalanan uyuşma ile bu mühim çalışmanın ilk resmi aşaması atılmış halde. İmzalanan bu uyuşma, Google sunucularının Türkiye’ye kurulması ile sonuçlanacak.
2020’den itibaren Türkiye’deki Google internet trafiğinin %50’sini Türk Telekom yönetecek

Süreç şu anda teknik araştırma çalışmalarının gerçekleştirildiği safhada. Google sunucuları ilk etapta 8 ayrı merkeze kurulacak. Trafik yönetiminin Türk Telekom doğrulusunda yürütüleceği bu 8 ayrı merkezdeki sunucuların kurulum çalışmaları, 2020 yılının ilk çeyreğinde başlayacak. Anlaşmaya göre bu sunucularda 2020’den itibaren Türkiye’deki internet trafiğinin %50’si, 2020 ardından ise %80’ini yönetilecek.


Google sunucularının Türkiye’ye getirilmesinin son derece mühim bir ismim olduğunu büyük ihtimalle söylememize bile lüzum yoktur. Zira Google sunucuları, Facebook sunucuları ile beraber Türkiye’deki toplam internet trafiğinin %75’ini oluşturuyor. Türk Telekom, internet trafiğini tedavi etmek adına ilk olarak Facebook ile çalışmalar gerçekleştirmişti. Şimdi ise Google sunucularının Türkiye’ye geleceği kesinleşmiş oldu.
ürk Telekom, Facebook ile gerçekleştirdiği çalışmalar sonucunda Türkiye’deki Facebook, Messenger, WhatsApp ve Instagram kullanıcılarının Facebook servislerine daha süratli bir şekilde bağlanabilmeleri amacıyla Facebook sunucularını İstanbul’daki Türk Telekom merkezinde erişime açmıştı. Gelen verilere göre Türkiye’deki internet kullanıcılarının Facebook servisleri trafiğinin %60’ı Türkiye’deki sunucular üzerinden yönetiliyor.

Google sunucularının Türkiye’de olması, ne gibi faydalar sağlayacak?

Yukarıda da bildirdiğimiz gibi Google ve Facebook sunucuları, Türkiye’deki toplam internet trafiğinin dörtte üçünü üstleniyor. Bu sunucuların ülke sınırları içersinde bulunması, kullanıcıların internet bağlantılarını iyileştirmeden servislerle daha kaliteli bağlantı kurmasını, daha süratli erişim sağlamasını, daha az gecikme yaşamasını sağlayacak. Hem de Türkiye’deki internet kullanıcılarının verileri de vatan dışına daha az çıkmış oluyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.