Oyun

Google Stadia için yolun sonu! Kapanıyor mu?

Oyunseverler uzun bir müddettir konsol bilgisayarlar ortasında ikiye bölünmüş durumda. Ancak artık 3. bir seçenek mevcut. AAA kalite oyunları tüm aygıtlarda rahatlıkla oynamak için özel konsollara gereksinimimiz yok. Bunun yerine bulut oyun servislerini kullanabiliriz. Ancak Google tarafından sunulan ve en popülerleri ortasında bulunan Stadia hizmeti beklenmedik bir formda kapanıyor olabilir.

Google Stadia kapanıyor mu? Kullanıcılar ne olacak?

Bugün ortaya çıkan sızıntılara nazaran Google Stadia bulut oyun hizmeti kapanıyor olabilir. Hatta argümana nazaran bu yılın sonuna gerçek şirket tarafından yapılacak resmi bir açıklama ile birlikte süreksiz müddetli olarak durdurma tarafında bir adım atıldığını görebiliriz.

google stadia icin yolun sonu kapaniyor mu 0 qFdOen9w

Bu kararın akabinde yatan en büyük neden ise kullanıcı tarafında beklenen ilgiyi görmemiş olması. Bu hizmet birinci çıktığında büyük ses getirdi. Hatta deneyimlemek isteyen on binlerce kişi birinci günden aboneliklerini aldı.

Fakat ortadan 3 yılın sonunda şirket beklenen düzeye ulaşmadı. Olağan bunda NVIDIA’nın GeForce Now’ı üzere güçlü rakip platformların olması da bir etken oldu. Çünkü çok da büyük olmayan bir pastanın büyük dilimini kaptırınca geriye kalan hisse hizmetin masraflarını ve geliştirme masraflarını karşılamayabiliyor.

Bu durumda hizmet şayet 3 yıl içerisinde kendini amorti etmeyi başaramadıysa şirket idaresinden daha fazla para harcanmamasına yönelik baskılar gelmiş olabilir. Çünkü bu tip olaylarda idare konseyinin dediği oluyor. Örneğin Steve Jobs da benzeri bir durum nedeniyle bir müddetliğine Apple’dan ayrılmak zorunda bırakıldı ama daha sonra işler düzgüne gitmeyince geri getirildi.

Tabii birkaç gün evvel Stadia’nın satılabileceği tarafında de kimi söylentiler çıktı. Lakin şirket içinden gelen sızıntılara nazaran Google’ın satmak üzere bir niyeti yok. Bunun yerine pazar biraz daha büyüyene kadar art planda işlerini sağlama alarak 2. bir giriş yapma niyetinde. Lakin bu yıl bitene kadar kararını değiştirebilir.

Platform şayet kapanacak olursa, bu durumdan 1 ila 2 ay ortası bir müddet evvel tüm abonelerini haberdar etmesi gerekiyor. Hasebiyle sızıntının resmileşmesi için kapanacağı günü beklememize gerek yok. Zira çok daha öncesinde duyurusu yapılacak.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: https://shiftdelete.net/google-stadia-kapaniyor-mu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu