Google Haritalar kazaların önüne geçmeyi hedefliyor!

2 dk


Google Haritalar uzun süredir beklenilen özelliğe nihayet kavuşuyor. Artık rotalar, kullanıcı güvenliğini sağlayacak şekilde oluşturulacak.

Dünyanın en tanınmış harita uygulamalarından Google Haritalar yakında kullanıcı merkezli yeni bir güncelleme alacak.

Bu senenin başlarına rotasyonlar amacıyla planlama gerçekletireceğini bildiren Google, rapora göre iki nokta arasındaki en süratli rota yerine daha etraf arkadaşı ve az enerji kullanan noktaları önerecek.

Google Haritalar sürücüleri kazaya açık alanlardan uzaklaştıracak

Google Haritalar uygulaması, kazaları önlemek hedefiyle kullanıcıyı sert fren oluşturulan yerlerden uzak tutacak. Mesela bir sürücü yolda ani frene bastığı sırada arkadaki araba bir anlık dalgınlığa gelip vurabilir. Bu şekilde başka araçlarda kazaya dahil olabilir ve meydana zincirleme kaza diye tanımladığımız hadise çıkar. İşte ABD’li şirket bu tür kazaların önüne geçmek amacıyla akıllıca bir şey düşündü.

Google test ettiği bu özellik ile ilgili şu ifadelerde bulundu: ”Mesela insanların güneş parıldamasına doğru araba kullandıkları sırada günün belirli zamanında bir rota süresince ani frenleme hadiselerinda artış olursa, sistemimiz bu hadiseleri algılayabilir ve seçenek rotalar sunabilir. Yeni özellik hem iOS, hem de Android platformundaki Google Haritalar’da kullanılabilecek” dedi.

Google bu özellikten yararlanmak amacıyla akıllı telefonlardaki ivmeölçer ve jikroskop sensörlerinden yardım alacak. Mobil cihazlardaki bu sensörler Google Haritalar’da ani yavaşlama ve frenlemenin bulunduğu yol alanlarını belirleme edecek. Fakat Google sensörlerin çok güvenilir olmadığını, ek olarak suni zekadan da yararlanacaklarını da belirtti.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

57
7 Paylaşım, 57 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
1
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
2
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
1
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
2
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir