Sıradaki içerik:

Xiaomi Piyasa Payını Kaybediyor

e
sv

Google Chrome’dan Güncelleme!

236 okunma

Google Chrome, kullanıcılarına sunmuş olduğu sekme menüsünde değişikliklere gidecek. Menüde tespit edilen birtakım öğeleri kaldıracağını bildiren Google, bu kategorilerin kullanım oranlarını da açıkladı.

Chrome’da bir sekmenin üstüne gelip sağ tıkladığınız vakit çoğu seçeneğin karşınıza çıktığını fakat bunlardan çok azını kullandığınızı fark edebilirsiniz. Aynı bu şekilde düşünen Google, Google Chrome’un yeni sürümünde bu menüde tespit edilen birtakım seçenekleri kaldıracağını belirtti.
Google, sekmelere sağ tıkladığınız vakit açılan menüyü küçültmek adına bu menüdeki birtakım öğeleri kaldıracağını ifade etti. ‘Diğer sekmeleri kapat’ özelliğinin yanı sıra sık kullanılmayan diğer özelliklerin de kaldırılacağı ifade edildi.

Google Chrome geliştiricileri 2015 senesinden bu yana sekmelere sağ tıkladığınızda çıkan menüde tespit edilen unsurlardan birtakımlarını kaldırmak istediklerini belirtiyordu. Bunun nedeni olarak menünün fazlasıyla kalabalık göründüğünü ve bu işlemlerin diğer şekillerde de yapıldığını ifade eden geliştiriciler, yakın vakitte bu özelliğin kaldırıldığı bir güncelleme yayınlayacak.
Güncellemeyle beraber ortadan kaybolacak olan menü seçenekleriyse ‘Yeni sekme’, ‘Diğer sekmeleri kapat’, ‘Kapatılan sekmeyi tekrardan aç’ ve ‘Tüm sekmelere yer işareti koy’ olacak. Bazı geliştiriciler, bu özelliklerin kullanım bilgilerinin meydana çıkmadan özelliklerin kaldırılmasının yanlış bir hareket olduğunu düşünürken yanıt olarak bütün özelliklerin kullanım oranları paylaşıldı.

Chrome sekme menüsü kullanım oranları:

Yinele: %23,21
Yeniden Yükle: %22,74
Sekmeyi sabitle/sekmenin sabitlenmesini kaldır: %13,12
Sekmeyi kapat: %9,68
Kapatılan sekmeyi tekrardan aç: %8,92
Yeni sekme: %6,63
Sağdaki sekmeleri kapat: %6,06
Sekmenin sesini kapat: %5,38
Diğer sekmeleri kapat: %2,20
Sekmenin sesini aç: %1,41
Tüm sekmelere yer işareti koy: %0,64

2019 senesinde Chrome 78 Canary versiyonuna geldiğimiz vakit Google’ın ‘yeni sekme’, ‘diğer sekmeleri kapat’, ‘kapatılan sekmeyi tekrardan aç’ ve ‘bütün sekmelere yer işareti koy’ kategorilerini sekme menüsünden kaldırdı.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.