Google Android Güncellemeleri Artık Kısa Sürede Yüklenecek!

2 dk


Google, Android 11 üzerine iyice yoğunlaşmış durumda. Android 11 geliştirici özizleme sürümüyle beraber birtakım yenilikler meydana çıkmıştı. Şimdi ise Android 11 ile alakalı diğer ilerlemeler var. Son raporlara göre güncellemeler çok kolaylaşacak. Hatta güncellemelerin yüklenmesi belki de saniyeler alacak. Peki Google bunu nasıl yapacak? İşte konuyla alakalı bütün detaylar…

Android 11’de fazlası yenilik var. Kullanıcıların eski sürümlerde görmediği ama çok istediği birtakım özellikler Android 11 ile hayatımıza girecek. Google, kullanıcılardan gelen geri bildirimleri öneme alıyor. Söz hususu bu bildirimlerden biri de Android güncellemelerinin daha kısa sürmesiydi. Görünüşe göre Android 11’de bu halle alakalı köklü bir yenilik var.

Yeni ‘Seamless Update’ fonksiyonu iddiaya göre Android 11 ile mobil işletim sistemindeki konumunu alacak. Yeni işlev, Android güncellemelerini yüklerken cihazı kullanmanıza izin verecek. Google’ın A/B sanal disk bölümleme (virtual partitioning) desteği yardımıyla yayılan fonksiyonun yeni cihazların bütününde yer alması koşul olacak. Sanal bölümleme ilk olarak Android 7 Nougat’ta kullanılmıştı fakat diskte ek yer harcadığından fazlası üretici, bu fonksiyonu kullanmamayı tercih etmişti.

SALT OKUNUR BÖLÜMLERE BENZER BİR YAPIYA SAHİPLER

A/B bölümleri, telefondaki salt okunur bölümlere benzer bir yapıya sahipler ve sistem, üretici, ön yükleme ve ürün gibi sistem seviyesindeki bölümlere ev sahipliği yapıyorlar. Telefonun sistemi, bir defada sadece bir bölümü kullandığından başka bölümler, pasif kalıyor. İşletim sistemi indirilip yüklendikten sonra telefon, fark edilmeden ikinci bölgeden ön yükleme yapıyor.

Yeni versiyonda bir problem çıkması halinde, ilk bölgede duran eski işletim sisteminden ön yükleme yapılabiliyor. Seamless Update ile bütün program güncelleme süresi, birkaç dakikadan birkaç saniyeye düşüyor.

Yeni işlev, sıkça güncelleme alan amiral gemisi telefonlarda yararlı olacak gibi görünüyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

65
8 Paylaşım, 65 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
3
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
0
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
2
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
0
Gururlu Hissediyorum

3 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir