Gündem

Google Alışveriş Reklamlarını Kapatma Kararı Aldı

Rekabet Kurumu ile Google arasındaki çözülemeyen reklam sorunu, Google’a yeni bir adım attırdı. Bu program kapsamında Google, 10 Ağustos itibarıyla Türkiye’deki kullananlara alışveriş reklamı göstermeyecek. Kullanıcılar, problemler çözüldükten sonra alışveriş reklamı görmeye devam edecekler.

Rekabet Kurumu ile Google arasında yaşanan problemlerde yeni bir devre başladı. Rekabet Kurumu’nun, 2020’nin başında aldığı “Google’ın Alışveriş Karşılaştırma Servislerine (AKS) eşit davranmasını” öngören kararı doğrultusunda, Google yeni bir adım attı. ABD odaklı teknoloji devi, 10 Ağustos itibariyle Türkiye’deki arama sayfalarından alışveriş reklamlarını durduracağını açıkladı.

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Google yetkilileri, Rekabet Kurumu’na bir dizi önlem adımının sunulduğu ifade ediyor. Fakat yaşanan süreçte bu önlemlerin uygulanabilirliğinin belirsiz olması amacıyla bir sonuca varılamamış. Google yetkilileri, bu sürecin sağlıklı bir şekilde atlatılabilmesi ve faaliyetlerin sürdürülebilmesi amacıyla bu tür bir karar aldıklarını ifade ediyorlar.

google logo teknobizdeyiz
Google Alışveriş Reklamlarını Kapatma Kararı Aldı 2

ABD odaklı teknoloji devi Google, Rekabet Kurumu’na sunmuş bulunduğu önlemlerin detaylarına değinmiyor. Fakat yayılan önlemlerin Avrupa’da 600’den çok AKS’nin katılımı ile 3 senedir başarı ile yapılan önlemlere çok benzer bir çözüm yolu bulunduğu ifade ediliyor. Uygulanabilirliğin amacıyla belirsiz bulunduğu konusu ile alakalı da tekrar bir ayrıntıya değinilmiyor.

Alınan kararla beraber Google, 10 Ağustos itibarıyla alış veriş reklamlarını Türkiye’deki arama sonuçlarından kaldıracak. Fakat görünüşe göre bu süreç, sonsuza dek devam etmeyecek. Çünkü Google, Rekabet Kurumu ile çalışmaların devam ettiğini ve konuyla alakalı çözüm arayışlarında olduklarını ifade ediyor. Bir çözüm yolu bulunduktan sonra da Google, reklam göstermeye devam edecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu