Sosyal Medya

Gizli Instagram Gönderilerini Ne Kadar Güvende?

Yeni keşfedilen bir bilgiye göre Facebook ve Instagram’da herkese açık olmayan gönderilerinizi takipçileriniz, diğerlarıyla paylaşabilir. Üstelik bunu yapmaları gerektiğince kolay.

Facebook ve Instagram’da saklı hesaplarda gönderiler yapılıyor. Bu gönderileri görme hakkına sahip olan şahıslar, istedikleri şekilde bu içerikleri indirip paylaşabilirler. Üstelik bunu gerçekleştirme amacıyla tek gereken bir tarayıcı ve kolay HTML bilgisi.
Instagram hikayelerinde de işe yarayan bu teknikte birkaç tıklama ile sonuca ulaşmak olası. Sayfadaki görüntü ya da videoyu inceledikten sonra kaynak URL’sini kopyalamak gerekiyor. Bu URL, takipçi listesinde olmayan, hem de sosyal medya platformunu kullanmayan şahıslar doğrulusunda da görülebiliyor.
Yaptığımız testte bu teknikle JPEG ve MP4 formatındaki içeriklerin indirilip paylaşılmasının olası bulunduğu meydana çıktı. Konuyla alakalı olarak bir Facebook sözcüsü açıklama yaptı. Açıklamada, “Bahsedilen davranış Facebook ya da Instagram’da arkadaşınızın fotoğrafının ekran resmini alıp diğer insanlarla paylaşmaktan değişik değil. Diğer insanlara bir bireyin şahsi hesabına erişim vermiyor” denildi.

Yöntem, saklı olan Instagram hikayelerinde bile işe yarıyor. Bu videoların normalde 24 saat sonra silinmesi bekleniyor. URL’lerin ise birkaç gün daha çalışmaya devam ettiği belirtiliyor. Aynı durum, gösterim zamanı sona eren gönderiler amacıyla de geçerli.

Instagram da Facebook’un kendi içerik erişim ağını kullandığı amacıyla aynı teknik Facebook içeriklerinde de işe yarıyor. Facebook, gönderilerinizi görenlerin kaydını tutsa da URL üzerinden kimlerin baktığını denetim etmiyor. Bu URL’lerde görselin nasıl yüklendiği ve boyutları gibi bulgular de yer alıyor. Hem de profilden kaldırılan içeriklere de bu şekilde erişilebiliyor.

Normalde saklı olması gereken bulguların bu şekilde kolayçe erişilebilir olması, Facebook’un esasen çok da parlak olmayan emniyet hanesinde bir diğer eksi olarak göze çarpıyor. Zuckerberg, 2018 senesinde verilerin korunmasının kendi yükümlülükleri bulunduğunu, aksi takdirde hizmet etmeyi hak etmediklerini söylemişti.

İlgili Makaleler

56 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu