Sıradaki içerik:

OnePlus Bullets Wireless Z Özellikleri Neler?

e
sv

GitHub Bundan Sonra Ekipler İçin Ücretsiz!

202 okunma
avatar

Oğuzhan

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Firma dâhilinde, bireysel çalışan ya da kâr hedefi gütmeyen programcılar ve daha çoğu amacıyla ortak bir platform olan GitHub, Microsoft doğrulusunda satın alınmasının sonrasında ilerlemeye devam ediyor.

GitHub doğrulusunda bugün oluşturulan duyuruyla çekirdek özelliklerin hepsi bedava hâle getirildi. Buna göre normalde ücretli pakete özgü özelliklerin tamamı ücret ödemeyen aboneler doğrulusunda da kullanılabilirken, durumu hazırda ekip paketine para ödeyenlerden ise bundan sonra rastgele bir ücret alınmayacak.

Ücretsiz hâle gelen özellikler arasında en çok ilgi çekenler sınırsız özel repo desteği ve sınırsız ortak çalışana izin oldu. Bu özellik, GitHub’ı ticari kazanç elde eden projelerde kullananlar amacıyla de bedava hâle getirildi. Bunun yanısıra 2000 dakikaya kadar firmanın otomasyon aracı GitHub Actions da bedava pakete dâhil oldu.

GitHub CEO’su Nat Friedman ile TechCrunch’ın yaptığı röportaja göre bu hamle, firmanın yol haritasında uzun vakittir yer alıyordu ve koronavirüs salgını ile bağlantılı değil.

Microsoft doğrulusunda satın alınmasının sonrasında yol haritası değişen GitHub, bedava paketindeki özellikleri artırmaya devam ediyor. Satın alımdan evvelce kullanıcıların platforma para ödemesinin en büyük sebeplerinden bir tanesi, repolarını özel hâle getirebilmekti. Bu özellik, program devinin altına girildikten sonra bedava hâle getirilmişti. Microsoft’un yaklaşımına göre GitHub bundan sonra evvelceden bulunduğu gibi “gizlilik amacıyla ödeme” yerine “özellik amacıyla ödeme” siyasetini izliyor.

GitHub, aktif olarak 40 milyondan çok geliştiricinin kod ilerletmek amacıyla çalıştığı bir platform ve bu sayı her geride bıraktığımız gün artıyor. CEO ve ekibinin projeksiyonuna göre 2025 senesinde 100 milyondan çok GitHub kullanıcısı, platformu daha derli toplu kod yazmak ve ortak çalışmak amacıyla kullanacak.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.