Gündem

Getir son üç yılda ciddi zarara uğradı!

Türkiye’nin en çok tercih edilen online yemek platformlarından olan Getir son dönemlerde gelirinde düşüş yaşamaya başladı. Krizlerden etkilenen platform son 3 yılda ciddi bir gelir kaybı yaşadığını duyurdu.

Özellikle pandemi döneminde hızla büyüyen online platform şimdi bazı problemler yaşıyor gibi görünüyor. Aldığı yatırımlar ve hızla büyümesi dikkat çekse de son dönemlerde bazı problemler ortaya çıkmaya başladı.

Getir Kurucu Ortağı Tuncay Tütek, “Yüzde 14 oranındaki çıkarmalar küresel boyutta merkez çalışanlarını kapsıyor. Nedeni küresel yüksek enflasyonist koşullar” ifadelerini kullandı. Şirketin 2020 küresel cirosu yaklaşık 220 milyon dolar olmuştu ve 2021 yılında da bu ciro 1 milyar dolar seviyesine ulaşmıştı. Online yemek uygulaması bunlara rağmen toplamda hala zarar ediyor.

Getir son üç yılda ciddi zarara uğradı!

getir son uc yilda ciddi zarara ugradi 0 XijpANkn

Getir’in Türkiye operasyonunda geçmiş yıl zararları 1 milyar 870 milyon 115 bin 89 TL 60 kuruş olarak açıklandı. Ülkemiz dışında Avrupa’da da faaliyete geçen şirket enflasyola mücadelesinde elinden geleni yapıyor gibi görünse de her büyük şirket gibi ciddi zararlarla karşılaşıyor.

Getir, şu anda İngiltere, Hollanda, Fransa, Almanya, İspanya, İtalya, Portekiz ve ABD’de hizmet veriyor. Üstelik şirkete yapılan yatırımlar da gittikçe büyüyor. Getir Türkiye’de de Anadolu Grubunun sahibi olduğu dakikalık araç kiralama şirketi Moov’u satın aldı ayrıca, n11’e de yatırım yaparak şirketin yaklaşık üçte birini satın aldı.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/guncel/getir-son-uc-yilda-ciddi-zarara-ugradi-62e9178bac61617c531d9e10

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu