Donanım

Gerçek anlamda ilk AR gözlük 2027’de gelecek!

Meta, en son sanal gerçeklik donanım yol haritasını çalışanlarıyla paylaştı ve The Verge’e göre ilk tam teşekküllü AR gözlüklerini 2027’de piyasaya sürmeyi planlıyor. Mark Zuckerberg’in bunun Meta’nın “iPhone anı” olabileceğine inandığı söyleniyor : yani Zuckerberg’e göre bu sektörü sarsabilir ve iPhone kadar popüler olabilir.

Gözlüklerin, avatarları gerçek dünyanın üzerine inşa edilmiş yüksek kaliteli hologramlar olarak yansıtma kabiliyetine sahip olacağı bildiriliyor ve ayrıca oldukça pahalı olmaları bekleniyor. Çalışanlar, gözlük Meta’nın “İnovasyon” gelişmiş akıllı gözlük serisi olarak halka açılmadan önce, cihazı 2024’te ilk kez test etme şansına sahip olacak.

Gerçek anlamda ilk AR gözlük 2027’de gelecek!

Görünüşe göre bu sonbaharda, Luxottica ile ortaklaşa geliştirdiği Ray-Ban Stories’in devamı yayınlanacak. Quest 2’den iki kat daha ince ve güçlü olması beklenen Quest 3 kulaklık da bu yıl içinde satışa sunulacak. 2024’te Meta, “VR tüketici pazarındaki en cazip fiyat noktasında” satmayı planladığı “Ventura” kod adlı bir VR kulaklığı da piyasaya sürmeyi planlıyor.

Bundan bir yıl sonra, 2025’te Meta, üçüncü nesil Ray-Ban Stories’i piyasaya sürmeyi planlıyor. Ray-Ban Storie gelen metinleri görüntülemek, QR kodlarını taramak ve mesajları gerçek zamanlı olarak diğer dillere çevirmek için tasarlanmış “vizör” adlı bir ekrana sahip olacak. Kullanıcıların el hareketleriyle gözlükleri kontrol edebilecekleri ve sonunda sanal bir klavye kullanarak mesaj yazabilecekleri bildiriliyor. Ayrıca Meta, bu özel gözlüklerle uyumlu bir akıllı saat de geliştiriyor.

Meta, önümüzdeki birkaç yıl içinde AR ve VR gözlükleri ve kulaklıkları piyasaya sürmeyi planlayan tek büyük teknoloji şirketi değil. Apple’ın uzun zamandır beklenen karma gerçeklik kulaklığını Haziran ayında WWDC’de görücüye çıkaracağına inanılıyor. Çift 4K ekran ve denetleyicisiz giriş gibi gelişmiş özelliklere sahip olması ve 3.000 ABD dolarına kadar mal olması bekleniyor. Ancak raporlar, Apple’ın daha fazla insanın karşılayabileceği daha ucuz bir sürüm üzerinde çalıştığını gösteriyor.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/donanim/gercek-anlamda-ilk-ar-gozluk-2027de-gelecek-63ffbc4a35d2c47d2961b180

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu