Gündem

Genelge Yayımlandı: Trafik Sigortasına Rekor Artırım

25 milyon araç sahibine makus haber. Şubatta yüzde 20 zamlanan zarurî trafik sigortasına her ay yüzde 2.25 otomatik artırım yapılacak. Yıllık artırım yüzde 51’i bulacak.

genelge yayimlandi trafik sigortasina rekor artirim 0

trthaberstatic.cdn.wp.trt.com.tr

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine nazaran, aylardır arkası ardı kesilmeyen zam sağanağı artık de 25 milyon araç sa­hibini vurdu. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SED­DK) zarurî trafik sigortası primlerinin her ay yüzde 2.25 oranında artırılmasına karar verdi. Son bir yılda yüzde 125 artan mecburî trafik poliçesi önümüzdeki 1 yılda yüzde 51 daha zamlanmış olacak.

SEDDK, yayımladığı yeni bir genelgeyle sigorta şirket­lerine mayıs ayı başından itibaren trafik sigorta prim­lerini her ay yüzde 2.25 artırma yetkisi verdi.

Prim yükü artacak

genelge yayimlandi trafik sigortasina rekor artirim 1 WapLfYNj

Şubat ayından bu yana trafik primleri her ay yüzde 1.5 artırılarak uygulanıyor­du. SEDDK, 2022 için aylık prim artış oranını yüzde 1.25 olarak belirlemiş, lakin enflasyon ve kurlardaki süratli artış nedeniyle primlere yüzde 20 artırım yapıp aylık artırımı da yüzde 1.5’e yükseltmişti.

Yeni genel­geyle birlikte trafik sigortası primleri her ay yüzde 2.25 oranında artacağı için yıllık artırım yüzde 30.6 ile rekor se­viyeye ulaşacak.

Şubattaki yüzde 20’lik artırım da dikkate alındığında önümüzdeki 1 yıllık periyotta vatandaşın trafik poliçesi prim yükü yüzde 51 zamlanmış olacak.

Nisanda bin 235 liraya çıkan en düşük trafik sigortası primi mayısta bin 263 liraya, haziranda bin 291 liraya, temmuzda bin 320 liraya yükselecek. Örneğin geçen yıl mayısta 568 liraya trafik poliçesi yaptıran bir araç sahibi, tıpkı aracının trafik poliçesini önümüzdeki ma­yıs ayında yenilettiğinde bin 270 lira ödemek zorunda kalacak.

Tehlike trafikte arttı

genelge yayimlandi trafik sigortasina rekor artirim 2 EtstFkTG

Sigorta Acentala­rı Patron Sendikası (SAİS) Lideri Yalçın Metin, akaryakıt artırımları ve hayat pahalılığı yüzünden otomobiline binemeyen vatandaşın trafik sigortası da yaptıramadığını, düşüncelerin giderilmemesi ha­linde trafikteki sigortasız araç sayısının 10 milyona ulaşabile­ceğini söylemişti.

Yeni artırımlarla birlikte trafik sigortası daha da kıymetleneceği için trafikteki sigortasız araç riskinin daha da artmasından telaş ediliyor.

Kaynak: https://onedio.com/haber/genelge-yayimlandi-trafik-sigortasina-rekor-zam-1061496

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu