Teknoloji Haberleri

Gemiden Lazerle İHA Düşürüldü! ABD Donanması’nın Yeni Silahı Birincisi Gerçekleştirdi!

ABD Donanması, yeni silah teknolojisi Katmanlı Lazer Savunma sistemiyle uçuş halindeki seyir füzesi üzere hareket eden bir maksadı vurmayı başardı. Bu sistemin İHA ve SİHA’lar için kullanılması öngörülüyor.

Lockheed Martin’in geliştirdiği LLD teknolojisi, testler kapsamında lazer ışınıyla havadaki bir kırmızı insansız hava aracının motorunu etkisiz hale getirdi.

gemiden lazerle iha dusuruldu abd donanmasinin yeni silahi birincisi gerceklestirdi 0 Fk78AwwP

Devre dışı kalan insansız hava aracı bir paraşütle yere indirildi. Gerçekleştirilen testlerde dört pervaneli drone’lar, sabit kanatlı hava araçları ve ses altı seyir füzeleri üzere çeşitli tehdit senaryolarında sistem başarılı sonuçlar sergiledi.

İHA ve yüksek süratli akın botlarına karşı kullanılabilecek olan LLD, yüksek çözünürlüklü teleskobuyla izleme ve tanımlama da yapabilecek.

gemiden lazerle iha dusuruldu abd donanmasinin yeni silahi birincisi gerceklestirdi 1 XY3qMKAN

LLD, katı halli olması ve çeşitli elementlerle katkılı cam optik fiber bobinlerinden oluşmasıyla kimyasallarla güçlendirilen daha evvelki lazer silahlardan ayrılıyor. Bir ortaya getirilebilir bobin yapısıyla sistem, üretilen lazerleri tek ve güçlü bir ışın halinde birleştirebiliyor.

LLD, katı halli olması ve çeşitli elementlerle katkılı cam optik fiber bobinlerinden oluşmasıyla kimyasallarla güçlendirilen daha evvelki lazer silahlardan ayrılıyor.

gemiden lazerle iha dusuruldu abd donanmasinin yeni silahi birincisi gerceklestirdi 2 cj4AHfWv

Bir ortaya getirilebilir bobin yapısıyla sistem, üretilen lazerleri tek ve güçlü bir ışın halinde birleştirebiliyor.

Ayrıyeten lazer silahlar, gemilerde bulunan klâsik itici gazlara yahut barut bazlı mühimmatlara bağımlı olmadığından bu onları daha inançlı ve güç mevcut olduğu sürece teorik olarak sınırsız bir mühimmat kaynağı haline getiriyor.

Kaynak: https://onedio.com/haber/gemiden-lazerle-iha-dusuruldu-abd-donanmasi-nin-yeni-silahi-ilki-gerceklestirdi-1062359

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu