Gündem

Gazetecilik Örgütlerinden Dezenformasyon Maddesine Reaksiyon: ‘Yeni Bir Kabahat İşaret Ediliyor’

AKP ve MHP’li milletvekillerinin ortak imzasıyla TBMM’ye sunulan ‘Basın Kanunu ve Birtakım Bahislerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ gazetecilik örgütlerinin reaksiyonunu çekti.

gazetecilik orgutlerinden dezenformasyon maddesine reaksiyon yeni bir kabahat isaret ediliyor 0

AKP-MHP’nin ‘dezenformasyonla mücadele’ maksadıyla hazırladığı kanun teklifi Meclis’e sunuldu. “Gazeteciler ve basın örgütlerinin görüşlerini içermeyen hiçbir yasa, dezenformasyona deva olamaz” diyen 7 gazetecilik örgütü teklife karşı çıktı.

Sözcü’de yer alan habere nazaran, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Milletlerarası Basın Enstitüsü (IPI) Türkiye Ulusal Komitesi Gazeteciler Cemiyeti, Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Basın Kurulu, Haber-Sen, İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin (İGC) ortaklaşa kaleme aldığı bildiri şöyle:

Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin TBMM’ye sunduğu “Basın Kanunu ve Kimi Hususlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” başlıklı teklif, Türk Ceza Kanunu’na “halkı aldatıcı bilgiyi alenen yayma” diye yeni bir kabahat eklemekte, bu cürmü işleyenlere mahpus cezası öngörmektedir. Medyaya yönelik olarak öngörülen idari önlemler ortasında para cezası, reklam yasakları ve toplumsal medya ağlarına bant daraltma yaptırımı da vardır.

Kapalı kapılar arkasında hazırlanmış

gazetecilik orgutlerinden dezenformasyon maddesine reaksiyon yeni bir kabahat isaret ediliyor 1 KjM5S4sc
  • Mesleğimizi direkt ilgilendiren bu kıymetli kanun teklifi, gazetecilik örgütlerinin görüşü alınmadan, bir küme siyasetçi ve bürokrat tarafından kapalı kapılar arkasında hazırlanmıştır.

  • Cumhuriyet tarihinin en ağır sansür ve otosansür sistemlerinden birine yol açabileceği kaygısıyla, “dezenformasyonla mücadeleyi” değil gazeteciliğe baskıyı artırmak üzere tasarlandığı anlaşılan bu kanun teklifinin hemen geri çekilmesi davetinde bulunuyoruz.

Hangi partiden olursa olsun

gazetecilik orgutlerinden dezenformasyon maddesine reaksiyon yeni bir kabahat isaret ediliyor 2
  • Kınıyoruz: ABD merkezli teknoloji şirketlerinden bile bu süreçte görüş alan siyasi iktidar, kanunun direkt muhatabı olan Türkiye’deki gazetecilik örgütlerinin fikrini sorma gereği duymamıştır. Hangi partiden olursa olsun siyasetçilerin, toplumun bilgi edinme ve haber alma hakkını direkt ilgilendiren bu tıp yasal düzenlemeleri hazırlarken ilgili alanın önde gelen meslek örgütleri ve sivil toplum temsilcileriyle diyalog kurması demokrasinin gereğidir. Bu demokratik prensibin çiğnenmesini kınıyoruz.

Yeni bir hata işaret ediliyor

gazetecilik orgutlerinden dezenformasyon maddesine reaksiyon yeni bir kabahat isaret ediliyor 3 AzKdjBec
  • Reddediyoruz: Teklifte “dezenformasyon,” “yalan haber,” “asılsız bilgi” ve “tahrif edilmiş bilgi” üzere kavramlar tüzel bir tarif yapılmaksızın kullanılmaktadır. “Güvenlik,” “kamu düzeni” ve “kamu barışı” üzere, gazetecilere karşı isimli taciz davalarında sıkça başvurulan muğlak kavramlara dayanılarak mahkemelere yeni bir cürüm işaret edilmektedir. Bu türlü bir yaklaşım, maddeleri, bağımsızlığını yitirmiş olan yargı sistemi tarafından suistimale açık hâle getirmektedir. Bu teşebbüsü reddediyoruz.

  • Davet ediyoruz: Dezenformasyon, tüm dünyanın problemidir. Türkiye’de gazeteciliğin kalitesini düşüren, halkın haber alma hakkını zedeleyen daha birçok sorun da vardır. Tüm bu problemleri çözebilecek çoğulcu maddelerin, demokratik kurumların ve meslek içi özdenetimin oluşturulması yahut güçlendirilmesi için, bu kanun teklifinin askıya alınmasının akabinde, tüm siyasi aktörleri, gazetecilik örgütleriyle kapsamlı ve şeffaf bir diyalog süreci başlatmaya davet ediyoruz.

  • Binlerce gazeteciyi temsilen ve kamuoyunun haber alma hakkına hürmetlerimizle bu çağrıyı tarihi bir sorumluluğun gereği olarak yapıyoruz.

Kaynak: https://onedio.com/haber/gazetecilik-orgutlerinden-dezenformasyon-yasasina-tepki-yeni-bir-suc-isaret-ediliyor-1071437

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu