Sıradaki içerik:

Facebook’tan Spark AR Kursu (Instagram Filtreleri)

e
sv

En Basit Haliyle GameStop Krizi Nedir?

2024 okunma

2020 yılının Ekim ayında yani bundan birkaç ay önce ABD borsalarında 5 dolar seviyesinde işlem görmekte olan Gamestop hisseleri bugün 492 dolar seviyesine kadar ulaştı. Doğal olarak bir hissenin yüzde 8 binden fazla değer kazanması normal olarak karşılanmadı. Gamestop hissesinin bu noktaya gelmesi, küçük yatırımcılarla Wall Street gibi devasa fonlar arasında yaşanan savaşın sonucu.

En kolay durumuyla GameStop krizi nedir?


Basit bir şekilde özetlemek gerekirse, oyun satışı sağlayan perakende zinciri GameStop son senelerde ciddi bir kan kayıbı yaşıyordu. 2020’nin sonucunda Wall Street ‘hedge fonları’ bu şirketin hisselerini açığa satmaya, yani hisselerin değer kaybedeceğine (short) oynamaya başladı.

Büyük yatırımcı bu kez ‘ufak balık’ oldu


Buna karşılık Reddit’teki kümeler üzerinden harekete geride bıraktığımız ufak yatırımcıların hisseyi satın almaya başlaması ile 2020’yi 18.84 dolar ile kapatan GameStop, Ocak ayında 40 doları geride bıraktı. Büyük yatırımcıların hisseyi satın alan şahıslara resmen hakaret etmesi ardından işler biraz daha kızıştı ve ve şirketin hissesi 400 dolar seviyelerine kadar yükseldi. Tabi bu hal hissenin kaybedeceğine oynayan yani prosedür yapan fonların ciddi zararına ve hem de bazılarının iflasına niçin oldu.

Fonların short’ladıkları yani ödünç aldıkları payları geri teslim etmesi gerekiyor. Fakat birkaç dolar seviyesinden aldıkları hisse şu anda yüzlerce dolar standardına ulaşmış halda. Eğer hal biraz daha bu tür devam ederse, ufak balık büyük balığı yutacak ve milyarlarca dolarlık bir zarar meydana çıkacak.

Facebook, Robinhood Stock Traders grubunu kapattı


Facebook, GameStop Corp ve başka şirketlerin paylarıni canlandıran konuşmalara reaksiyon olarak tanınmış bir Wall Street münakaşa grubu olan Robinhood Stock Traders’ı kapattı. Robinhood Stock Traders grubunun kurucusu olan ve Chicago’da yaşam sürdüren 23 yaşındaki Allen Tran, Çarşamba günü 157.000 üyeli grubunun dönem dışı bıraktığına dair bir bildirimle uyandığını söyledi.

Grubun kapatılma gerekçesinin “yetişkinlere yönelik cinsel istismar” olarak bildirilmesi gerektiğince saçma bulunurken, bu tarz bir içeriğin paylaşılmadığından herkes emin. Grubunun birtakım üyeleri Reddit’in WallStreetBets forumunda tanınmış olan son işlemlerde on binlerce dolar kazandıklarını dile getirmişti.

Facebook sözcüsü Kristen Morea ise grubun kapatılmasının hisse senedi çılgınlığıyla ilgisi olmadığını, Topluluk standartlarını ihlal ettiği amacıyla kaldırıldığını savundu.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.