Gündem

G7 Ülkelerinden, Rusya’dan Petrol İthalatını Bitirme Kararı

G7 ülkeleri, Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketi kapsamında Rusya’dan petrol ihracatını kademeli olarak bitireceklerini ya da büsbütün keseceklerini duyurdu.

g7 ulkelerinden rusyadan petrol ithalatini bitirme karari 0 is9FRDGP

Beyaz Saray, G7 liderlerinin bugün çevrim içi olarak Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy’nin iştirakiyle düzenledikleri tepe sonrası yazılı bir açıklama yaparak, Rusya’ya Ukrayna savaşı nedeniyle uygulanacak yeni yaptırımları duyurdu.

Başkanların, Ukrayna’yı müzakere masasında ve alanda desteklemeye devam edeceklerini lisana getirdikleri belirtilen açıklamada, Rusya’ya bugüne kadar uygulanan yaptırımların ülkenin son 15 yılda elde ettiği kazanımları yok ettiği aktarıldı.

ABD’den Rus televizyonlarına yaptırım

g7 ulkelerinden rusyadan petrol ithalatini bitirme karari 1 QLaXz2yA

Rusya’ya yönelik ABD, Avrupa Birliği (AB) ve G7 ülkelerinin bugün yeni bir yaptırım paketi üzerine anlaştığına işaret edilen açıklamada, ABD’nin Rusya devletinin büsbütün ya da kısmen denetimi altındaki 3 televizyonuna yaptırım getireceği kaydedildi.

Kelam konusu televizyonların ise Channel One Russia, Russia-1 ve NTV Yayın Şirketi olduğu aktarıldı.

Öte yandan ABD idaresinin Rusya ile ilgili şahıslara ABD’lilerin muhasebe, kredi, şirket idaresi ya da idare danışmanlığı vermesini de yasaklayacağı, böylelikle Rus seçkinlerin ziyana uğratılacağı bildirildi.

G7 ülkeleri Rusya’dan petrol ithalatını yasaklıyor

g7 ulkelerinden rusyadan petrol ithalatini bitirme karari 2 X2e9av4S

Öte yandan ABD’nin halihazırda Rusya’dan petrol ithalatını yasakladığının anımsatıldığı açıklamada, G7 ülkelerinin de bugün Rusya’dan petrol ithalatını kademeli olarak bitireceği ya da büsbütün yasaklayacağı belirtildi.

Ayrıyeten ABD’nin, Rusya’dan ahşap gereçler, endüstriyel motorlar, fanlar, havalandırma ekipmanları dozerler üzere eserlerin ithalatına yeni kısıtlamalar getireceği, Rus askeri yetkililere de vize kısıtlaması koyacağı aktarıldı.

Kaynak: https://onedio.com/haber/g7-ulkelerinden-rusya-dan-petrol-ithalatini-bitirme-karari-1066176

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu