Yaşam

Finlandiya’da Düzenlenen ‘Telefon Fırlatma Yarışması’

Taşınabilir aygıtlarımız, teknolojinin gelişimiyle birlikte kısa müddette çok gelişmiş olsa da hâlâ vakit zaman bizleri zahmetten çıkarabiliyor. Vakit zaman bataryalarının adeta su üzere akıp gittiğini görüyoruz, vakit zaman da onlara en çok muhtaçlık duyduğumuz durumlarda bizleri yarı yolda bırakabiliyorlar. Birden fazla vakit bu türlü durumlarda, üzerimizdeki hudutla onları fırlatasımız geliyor.

Elbette fazlaca para verdiğimiz bu aygıtları öylece fırlatmıyoruz, ki bu da üzerimizdeki sonun öylece kalmasına sebep oluyor. Neyse ki Finler, bu duruma hem rahatlatıcı hem de eğlenceli bir tahlil bulmuş. Üstelik uzun vakit evvel ortaya atılan bu tahlil, kabaca taşınabilir aygıtların gönül rahatlığıyla fırlatılmasını kapsıyor. Finlandiya’da bir spor olarak kabul edilen bu aktiviteye gelin yakından bakalım.

Nasıl ortaya çıktı bu yarış?

Telefon fırlatma karşılaşmasının ortaya çıkmasında Fennolingua isimli, çeviri ve çeviri hizmeti sunan ve farklı milletlerden çalışanları bünyesinde barındıran bir kuruluş öncü rol oynadı. 2000 yılında Finlandiya’nın Savonlinna kentinde, kelam konusu sporun birinci adımı olan aktiflik düzenlendi.

Güzel de neden?

Aslında yanıt pek kolay. Şirketin bu tıpta bir aktiflik düzenlemesinin sebebi, çalışanların üzerindeki gerginliği ve yükü alarak onları rahatlatmaktı. Bunun iştirakçilerden alınan geri dönüşü de epeyce olumlu olunca 2000 yılından itibaren her ağustos ayında telefon fırlatma karşılaşmaları düzenlenmeye başladı. Bundan ilham alan farklı ülkeler de hem kendi içlerinde hem de birbirleriyle yılın muhakkak vakitlerinde yarıştı.

Her sporun yazılı kuralları olur da telefon fırlatmanın olmaz mı?

finlandiyada duzenlenen telefon firlatma yarismasi 0

Olur elbette. Spor olarak benimsenen bu aktivitede toplamda üçü öne çıkan dört farklı kategori bulunuyor. Bu kategoriler ise genç (juniors), özgür tarz (freestyle), özgün ve orijinalin ekip hâlinde oynandığı team original. Kurallarına gelin kabaca bakalım.

  • Özgün: ‘Geleneksel’ olarak da bilinen bu kategoride gaye, eldeki telefonu en uzak aralığa fırlatmak.
  • Orjinal (Takım): Bu kategoride, orijinaldeki kurallarla her biri üçer şahsa kadar olan gruplar yarışıyor.
  • Özgür tarz: Bu kategoride ise değerli olan fırlatılan uzaklığın uzaklığı değil, yarışmacının yaratıcılığı (atış şekli).
  • Genç: Bu kategoride 12 yaşında ya da 12 yaşından küçük olan çocuklar yarışıyor.

Yarışmacıların kendi telefonlarını kullanmaları yasak. O vakit telefonlar nereden geliyor?

finlandiyada duzenlenen telefon firlatma yarismasi 1 X5COsTFd

Yarışta kullanılan aygıtlar, sponsorlar yahut bağışlar yoluyla elde ediliyor. Yarışmacılar kendi telefonlarını getiremese de kendilerine sunulan seçeneklerden istediklerini alabiliyorlar. Bu noktada bazıları, ağır olanların daha uzağa gittiğini, hafif olanların ise güçlü fırlatılmalarına karşın geride kaldığını savunuyor. Kimileri içinse durum bunun tam zıddı. Biz tercih sıkıntısı diyelim. Genel olarak telefonların yükü 220 ile 400 gram ortasında.

Pekala müsabaka bittiğinde telefonlara ne oluyor? Bu müsabaka tabiata ziyan vermiyor mu?

finlandiyada duzenlenen telefon firlatma yarismasi 2 KyOMhAZp

Müsabakanın birinci devirlerinden bu yana geri dönüşüm şirketleri, kullanılamayacak olan aygıtları daima topladı. Toplanan bu aygıtlar da özel geri dönüşüm merkezlerinde uygulanan süreçlerle bataryalarından ayrıldı. Tekrar kullanılabilecek telefonlar ise bir sonraki yıl kullanılmak üzere saklandı. Esasen yarışın ortaya çıkmasının bir sebebi de geri dönüşüm konusunda farkındalık sağlamaktı.

Yarış içerisinde şimdiye kadar bir telefonun fırlatıldığı en uzak uzaklık 110,42 metre:

finlandiyada duzenlenen telefon firlatma yarismasi 3 pgujA2OB

Ama 2018’de elde edilen bu rekor Finlandiya’da değil, Belçika’da düzenlenen telefon fırlatma yarışına elde edildi. Bu dünya rekorunu elinde tutan bireyse Dries Feremans. Finlandiya’da en yüksek rekoru elde eden şahıssa 2012 yılında 101,46 metrelik uzaklığa telefon fırlatmış olan Ere Karjalainen.

Finlerin kulağa birbirinden farklı ve birinci bakışta garip gelen çok sayıda sporu bulunuyor. Bunlardan biri olan telefon fırlatma sporu hakkında sizin kanılarınız neler?

Kaynaklar: Medium, Savonlinna Festivals, Guinness World Records, Mental Floss

Kaynak: https://www.webtekno.com/finlandiya-telefon-firlatma-yarismasi-h123158.html

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu