Dizi & Film

Final Sahnesi Tokat Üzere Çarpacak: İzledikten Sonra Uzun Müddet Tesirinden Çıkamayacağınız Sinema ve Diziler

Klişeleri, sonu varsayım edilebilir dizi ve sinemaları bir kenara bırakın! Birtakım üretimler var ki şaşırtan final sahneleriyle yüzünüze âdeta bir tokat üzere çarpar ve bu üretimlerin tesirinden günlerce çıkamazsınız. Evet; başarılı kurguları, sürprizlerle dolu sahneleri ve harika oyunculuklarıyla izleyeni histen duyguya sokan o üretimlerden bahsediyoruz… İşte, çarpıcı final sahneleriyle ağızları açık bırakan birbirinden başarılı dizi ve sinemalar…

15. Secret Window / Bâtın Pencere (2004) – IMDb: 6.5

final sahnesi tokat uzere carpacak izledikten sonra uzun muddet tesirinden cikamayacaginiz sinema ve diziler 0 EBcqEjaV

Başrolünde Johnny Depp’in yer aldığı sinema, Stephen King romanından uyarlanarak David Koepp tarafından sinemaya aktarılıyor. Tansiyon romanları yazan Mort Rainey, karısının kendisini aldattığını öğrenir. Büyük bir depresyona giren Mort, müellif olarak da zorlanmaya başlar. Bu güç vakitleri atlatabilmek için New York’un ıssız bölgelerinden birinde inzivaya çekilir ve orada kapısını çalarak onu kendi öyküsünü çalmakla suçlayan bir adamla karşılaşır.

14. The Butterfly Effect / Kelebek Tesiri (2004) – IMDb: 7.6

final sahnesi tokat uzere carpacak izledikten sonra uzun muddet tesirinden cikamayacaginiz sinema ve diziler 1 2vjKZDuZ

Evan, çocukluğundan beri vahim anılarla yaşar. Sık sık baygınlık geçiren ve bu esnada yaşadıklarını hatırlamayan Evan, bunları hatırlayabilmek için notlar almaya başlar. Bir gün tesadüfen bu notları incelerken vakitte seyahat yapabildiğini ve yaşadığı pek çok şeyin karşılığını bu halde bulabileceğini fark eder. Geçmişte değiştirdiği birtakım olaylar ise geleceğini de tesirler. Kurgusuyla izleyenleri çok şaşırtan sinemanın başrolünde Ashton Kutcher ve Amy Smart yer alıyor.

13. Get Out / Kapan (2017) – IMDb: 7.7

final sahnesi tokat uzere carpacak izledikten sonra uzun muddet tesirinden cikamayacaginiz sinema ve diziler 2 DSBeCO9e

Jordan Peele tarafından yazılıp yönetilen sinema, tansiyon kategorisinde yer alıyor. Siyahi bir genç olan Chris, kız arkadaşı Rose’un konutuna davet edilir. Kız arkadaşının tuhaf ailesinin ırkçı tavırlarıyla karşılaşan Chris, bu meskende sıra dışı bir şeyler olduğundan şüphelenir. Bir mühlet sonra ailenin meskenine giren siyahilerin buradan çıkamadığını öğrenen genç, bir kapanın içinde olduğunu fark eder. Sinemanın oyuncu takımında Daniel Kaluuya, Allison Williams ve Bradley Whitford üzere isimler yer alıyor.

12. The Game / Oyun (1997) – IMDb: 7.7

final sahnesi tokat uzere carpacak izledikten sonra uzun muddet tesirinden cikamayacaginiz sinema ve diziler 3 2kiezwAb

Başarılı bir iş adamı olan Nicolas Van Orthon’un tertipli hayatı, kardeşinin ona verdiği sürpriz doğum günü ikramıyla bozulur. Kendisini bu ikramla gizemli bir oyunun içinde bulan Nicolas, neler olacağı hakkında en ufak bir fikre sahip değil. Sinemanın başrollerinde Michael Douglas ve Sean Penn yer alıyor. Senaryosunu John Brancato’nun yazdığı sinemanın direktör koltuğunda ise David Fincher oturuyor.

11. Contratiempo / Görünmeyen Konuk (2016) – IMDb: 8.0

final sahnesi tokat uzere carpacak izledikten sonra uzun muddet tesirinden cikamayacaginiz sinema ve diziler 4 3mnUVhIh

Başarılı bir mesleğe sahip olan Adrian Doria, fotoğrafçı kız arkadaşını öldürmekle suçlanır. Kendisine âlâ bir savunma hazırlamak isteyen adam, Virginia isminde isimli hususlarda uzman bir avukatla tanışır ve kıssasını ona anlatmaya başlar lakin kıssadaki birtakım tutarsızlıklar Virginia’yı şüphelendirir. Karanlık kıssayı açığa çıkarmaya uğraşan Virginia ve Adrian’ın hikayesi Oriol Paulo tarafından yazılıp yönetiliyor. Başrolleri ise Mario Casas ve Ana Wagener paylaşıyor.

10. Black Swan / Siyah Kuğu (2010) – IMDb: 8.0

final sahnesi tokat uzere carpacak izledikten sonra uzun muddet tesirinden cikamayacaginiz sinema ve diziler 5 wDbWPIsF

Sinema; New York’ta yaşayan başarılı bir balerine, Nina’ya odaklanıyor. Bale direktörü, Kuğu Gölü Balesi’nde yeterliliği simgeleyen Beyaz Kuğu ile berbatlığı temsil eden Siyah Kuğu’yu canlandıracak balerin olarak Nina’yı düşünür fakat Nina’nın güçlü bir rakibi var. Siyah Kuğu için kendini geliştirmeye çalışan Nina, vakitle kendi karanlık tarafını keşfedecek ve sonu varsayım edilemez bir maceraya atılacak. Başarılı sinemanın direktörlüğünü Darren Aronofsky yapıyor. Oyuncu takımında Natalie Portman, Mila Kunis ve Vincent Cassel bulunuyor.

9. Shutter Island / Zindan Adası (2010) – IMDb: 8.2

final sahnesi tokat uzere carpacak izledikten sonra uzun muddet tesirinden cikamayacaginiz sinema ve diziler 6 8wXAIZgz

1950’lerin Amerika’sında geçen sinema, bir adada yaşanan gizemli olayları çözmekle görevlendirilmiş Teddy Daniels’ı mevzu ediniyor. Sinemada akıl hastanesinden kaçan zeki bir bayan, katilin izinin sürüldüğü bu adada araştırma yapan psikiyatr ve akıl hastaları da bulunuyor. Gizemli ve şaşırtan kurgusuyla izleyeni tesiri altına alan sinemanın başrollerini Leonardo DiCaprio, Emily Mortimer ve Mark Ruffalo paylaşıyor. Sinemanın direktör koltuğunda ise Martin Scorsese oturuyor.

8. Memento / Akıl Defteri (2000) – IMDb: 8.4

final sahnesi tokat uzere carpacak izledikten sonra uzun muddet tesirinden cikamayacaginiz sinema ve diziler 7 d5m3PBF5

Christoper Nolan idaresindeki Memento, zihninizi allak bullak edecek bir senaryo sunuyor. Leonard Shelby isimli bir adam, karısını fecî bir biçimde kaybeder. Kendisini, tecavüze uğrayıp öldürülen eşinin katilini bulmaya adayan bu adam; birebir vakitte ender görülen bir hafıza meselesiyle baş etmeye çalışır. Geçmişini çok düzgün hatırlayabilse de bazen on dakika öncesini bile unutur. Leonard’ın intikam serüveninin anlatıldığı sinemanın başrollerinde Guy Pearce ve Carrie-Anne Moss’u görüyoruz.

7. Fringe (2008-2013) IMDb: 8.5

final sahnesi tokat uzere carpacak izledikten sonra uzun muddet tesirinden cikamayacaginiz sinema ve diziler 8 dkBju1JG

İzleyenleri ekranları başına kilitleyen bilim kurgu dizisi, FBI’ın bir departmanı olan Fringe’i mevzu ediniyor. Departmanda dünyayı etkileyebilecek açıklanamayan doğaüstü olaylarla ilgileniliyor. Bu olaylar bilimsel teknikler ve FBI teknikleri kullanılarak açıklanmaya çalışılıyor. Sürprizlerle dolu olan dizi Anna Torv, Joshua Jackson ve John Noble üzere oyuncuları barındırıyor. Dizinin yaratıcıları ortasında J. J. Abrams, Alex Kurtzman ve Roberto Orci bulunuyor.

6. Spartacus: Blood and Sand / Spartaküs: Kan ve Kum (2010-2013) IMDb: 8.5

final sahnesi tokat uzere carpacak izledikten sonra uzun muddet tesirinden cikamayacaginiz sinema ve diziler 9

Tarihi bir olayın anlatıldığı dizi, Trakyalı bir asker olan Spartaküs’ün köyündeki karısını bulmak için ordudan ayrılmasını ve köle olarak ele geçirilmesini ele alıyor. Köleliğin akabinde gladyatör okuluna girerek karısını aramaya başlayan Spartaküs’ün kıssası, tıpkı isimli kitaptan uyarlanıyor. Dizinin başrolündeki Andy Whitfield, ilerleyen dönemlerde yerini Liam McIntyre’e bırakıyor. Dizinin direktör koltuğunda ise Steven S. DeKnight oturuyor.

5. Se7en / Yedi (1995) – IMDb: 8.6

final sahnesi tokat uzere carpacak izledikten sonra uzun muddet tesirinden cikamayacaginiz sinema ve diziler 10

İki dedektif, Hristiyanlığın 7 ölümcül günahını işleyen bireyleri kurban olarak seçip kendi sistemleriyle öldüren bir katilin peşine düşerler. Dedektifler her gün, farklı bir günahın temsili olan yeni bir cinayetle karşılaşır. İkili, yaşananların tam ortasında olduklarını ise çok geç fark eder. Bu sürükleyici sinemanın direktörlüğü David Fincher’a ilişkin. Başrolleri ise Morgan Freeman ve Brad Pitt paylaşıyor.

4. House M.D. / Hekim House (2004-2012) – IMDb: 8.7

final sahnesi tokat uzere carpacak izledikten sonra uzun muddet tesirinden cikamayacaginiz sinema ve diziler 11 lSUGvLMW

Başrolünde Hugh Laurie’nin döktürdüğü dizi, ukala ve insanları hor gören halleriyle dikkat çeken egolu bir hekimin etrafında dönüyor. Tüm bu negatif özelliklerine karşın hayli başarılı olan tabip, kimsenin teşhis koyamadığı hastalıkları teşhis edebiliyor. Hastaların mecbur kalmadıkça tedavi olmak istemediği bu hekimin ve hastanede yaşananların anlatıldığı dizi, yüksek IMDb puanıyla da muvaffakiyetini kanıtlıyor. Üstelik vurucu finaliyle izleyenleri şaşırtma garantisi de veriyor.

3. Dexter (2006-2013) – IMDb: 8.7

final sahnesi tokat uzere carpacak izledikten sonra uzun muddet tesirinden cikamayacaginiz sinema ve diziler 12 GVa1yFGw

İsimli tıp vazifelisi olarak polis teşkilatında misyon yapan Dexter Morgan, tıpkı vakitte âlâ planlar yaparak kurbanlarını seçen bir katil. Sıkıntılı çocukluğu nedeniyle beşerlerle irtibatı zayıf olan Dexter, katillerle kurduğu empati sayesinde onları daha kolay bulabiliyor, tekniklerini öğrenerek bunları cinayetlerinde uyguluyor. Sıra dışı bir karakterin dünyasını anlatan bu etkileyici üretimin başrollerinde Michael C. Hall, Jennifer Carpenter ve David Zayas yer alıyor.

2. The Sopranos / Soprano Ailesi (1999-2007) – IMDb: 9.2

final sahnesi tokat uzere carpacak izledikten sonra uzun muddet tesirinden cikamayacaginiz sinema ve diziler 13 kXEeHQ7w

Yapımcılığını David Chase’in üstlendiği dizi, New Jersey’de mafya ailesi işvereni olan Tony Soprano’ya ve bu adamın ailesine odaklanıyor. Dizide Tony ve psikiyatristi ortasında geçen diyaloglar izleyicileri etik kavramlar hakkında düşünmeye sevk ediyor. Cürüm, aksiyon, dram ve şiddetin eksik olmadığı dizi; hareketli sahneleri ve zeki kurguları sevenlerin kesinlikle izlemesi gereken imaller ortasında yer alıyor. Dizinin başrollerinde James Gandolfini, Lorraine Bracco ve Edie Falco yer alıyor.

1. Breaking Bad (2008-2013) – IMDb: 9.5

final sahnesi tokat uzere carpacak izledikten sonra uzun muddet tesirinden cikamayacaginiz sinema ve diziler 14 NMXdKZt4

Listenin tepesinde elbet finali dahil her kısmı sürprizlerle dolu harikulade bir dizi var. İmal, kanser teşhisi koyulan sıradan bir kimya öğretmeninin bu olayın üzerine büsbütün değişen hayatını bahis ediniyor. Eski bir öğrencisiyle en büyük uyuşturucu satıcılarından biri hâline gelen bu öğretmenin trajik öyküsünün anlatıldığı üretim, tüm vakitlerin en güzelleri ortasında yer alıyor. Vince Gilligan yapımcılığındaki dizinin başrollerini Bryan Cranston ve Aaron Paul paylaşıyor.

Kaynak: https://onedio.com/haber/final-sahnesi-tokat-gibi-carpacak-izledikten-sonra-uzun-sure-etkisinden-cikamayacaginiz-film-ve-diziler-1070237

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu