Bitcoin

Filistin Halkı, Bitcoin’e Yöneliyor

Abluka altındaki Filistin halkı, Bitcoin ve öbür dijital para ünitelerine yöneldi.

Ülkede alanın büsbütün daraltılması, mahallî finans ağını da olumsuz etkilemiş durumda. Bağımsızlıklarını muhafazaya çalışan Gazzelilerin, kripto paraya olan ilgisi artıyor.

Filistin Halkı, Dijital Paralarla İlgileniyor

Uzun yıllardır devam eden İsrail ve Filistin çatışmaları sebebiyle halk, birçok şeye erişimde kasvet yaşıyor. Savaştan en çok etkilenen bölgeler ortasında yer alan Gazze, 2007 yılından beri ablukaya alınmış durumda.

Böyle bir ortamda ülkedeki iktisat de felç olmuş durumda. Lokal halk, servetlerini korumak ve üretmek için yeni alternatifler arayışına girdi. Kripto para bu alternatifler ortasında yer alıyor.

National News, Gazze Şeridi sakinleriyle yaptığı röportajda, kripto paralara artan bir ilgilinin olduğuna şahit oldu.

Röportaj veren Filistinlilerden biri, dijital parayla tanışmasının akabinde ömür biçiminin büsbütün değiştiğine dikkatç ekti:

“Bitcoin’e yatırım yapmayı öğrendiğimde ve çevrimiçi olarak makyaj eserleri satmaya başladığında yazgım değişti”

Filistinli Dr. Tariq Dana, İsrail’in mali düzenlemelerinden bağımsızlık kazanmanın bir yolu olduğu gerekçesiyle, lokal halkın kriptoya yöneldiğine inanıyor.

Bir öteki Filistinli, kriptolara artan ilgi konusunda şunları söyledi:

“Kripto paraların merkeziyetsiz statüsünün biz Filistinlilerin bağımsız bir platform aracılığıyla gelir elde etmesini sağlaması gereğince teşvik edici”

Filistinli iş adamı Haitham Zuhair, Bitcoin’in düşüşü ile ilgili konuştu:

“Bitcoin fiyatındaki düşüşün, Gazze’deki birçok tacire değerliye mal olduğuna eminim. Çünkü birinci yatırımları ve sermayeleri sanıldığı kadar yüksek değil”

Kaynak: https://www.coinkolik.com/filistin-halki-bitcoine-yoneliyor/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu