Yaşam

Fermuarlardaki YKK Yazısı Ne Manaya Geliyor?

Ceket, kot pantolon yahut çanta… Giydiğimiz kıyafetlerin ya da kullandığımız eşyaların birçoklarının fermuarında yer alan ‘YKK’ tabiri, çoğumuzun dikkatini çekmiştir.

Ne olduğu merak edilen bu tabir, aslında ismini üreticisinden alıyor.

YKK, merkezi Japonya’da bulunan bir fermuar üreticisi

fermuarlardaki ykk yazisi ne manaya geliyor 0 sjewdMyv

YKK’nın Kurucusu Tadao Yoshida

YKK, Tadao Yoshida tarafından 1934 yılındaJaponya’da kurulan fermuar üreticisi bir firma. Pek çok firmanın isminde de denk gelebileceğimiz üzere, Toshida da bu firmaya kendi ismini vermiş: Yoshida Kogyo Kabushikikaisha (Yoshida Limited Şirketi). İşte ‘YKK’ kısaltması, ismini bu firmanın baş harflerinden alıyor.

Dünyadaki fermuar üretiminin yüzde doksanını karşılıyor

fermuarlardaki ykk yazisi ne manaya geliyor 1 hnLviXzE

52 ülkede faaliyet gösteren YKK’nın, bu ülkelerde 206 tane fabrikası bulunuyor. Bu fabrikalarda 9500 renk fermuar üretimi yapılıyor. YKK, bu sayılarıyla dünyadaki toplam fermuar üretim hacminin yüzde doksanını karşılıyor. Türkiye’deki faaliyetlerine ise 1991 yılında başlayan şirket, ülkemizde de bir fabrikaya sahip.

Öte yandan YKK yalnızca fermuar üreten bir firma da değil. Mimari eserler, plastik ve hırdavat gereçleri de üretiyorlar.

Pekala onların fermuarlarını öteki firmalardan ayıran ne?

fermuarlardaki ykk yazisi ne manaya geliyor 2 lcazuwlU

Fermuar piyasasındaki bu hisselerinin sebebi tesadüf değil. Muvaffakiyetin ve istikrarlı büyümelerinin sebebi üretim kapasiteleri ile üretim çeşitliliğinden geçiyor. Pek çok farklı gereç ve renklerle fermuar üretiyorlar. Giysi firmalarına sundukları bu çeşitlilik sayesinde de tercih sebebi oluyorlar.

Tıpkı vakitte ürettikleri fermuarlar sudan da etkilenmiyor. Sudan etkilenmeyen fermuarları üretmek ve tasarlamak; olağan fermuarlara nazaran daha kıymetli bir iş. Bu da tercih edilmelerinin ardındaki bir başka sebep.

Kaynak: https://www.webtekno.com/fermuardaki-ykk-nedir-anlami-h122866.html

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu