Sosyal Medya

Facebook’un artık 2 milyar kullanıcısı var

Facebook, günlük 2 milyar kullanıcıya ulaşan Meta’ya ait ilk platform olmasa da (WhatsApp kısa süre önce 2 milyarı aştı) bu, Meta’nın son aylarda önemli kesintiler yapmasına rağmen şirketin en büyük reklam geliri kaynağının büyümeye devam ettiğini gösteriyor. CEO Mark Zuckerberg yaptığı açıklamada şirketin yakın zamanda 11.000’den fazla kişinin işten çıkarılmasıyla sonuçlanan yeniden yapılanmasına atıfta bulunarak, “2023 için yönetim temamız ‘Verimlilik Yılı’ dedi.

Meta’nın geliri geçen yıla göre %4 azalmasına rağmen, şirketin 2022’nin son çeyreğindeki 32,2 milyar dolarlık geliri yine de beklenenden biraz daha iyi.

Analistlerle yaptığı bir görüşme sırasında Zuckerberg, Meta’nın verimliliğe öncelik verdiği için kesintiler yapmaya devam edeceğini öne sürdü. “Performans göstermeyen veya artık çok önemli olmayabilecek projeleri kesmek konusunda daha proaktif olacağız” dedi. CEO ayrıca üretken yapay zekanın önümüzdeki yıl Meta için bir öncelik olacağını söyledi.

Facebook’un artık 2 milyar kullanıcısı var

Zuckerberg, “Üretken yapay zeka, pek çok farklı uygulamayla son derece heyecan verici yeni bir alan” dedi. “Meta için hedeflerimden biri de üretken yapay zekada lider olmak için araştırmalarımızı geliştirmek.”

Meta ayrıca metaverse yatırımlarında büyük miktarlarda para kaybetmeye de devam ediyor. Meta’nın bildirdiğine göre, VR, AR ve metaverse projelerini denetleyen bölüm olan Reality Labs, 2022’nin dördüncü çeyreğinde 4,3 milyar dolar ve tüm yıl için yaklaşık 14 milyar dolar kaybetti ve şirket, bir kez daha Reality Labs’te önümüzdeki yıl daha fazla para kaybetmeyi beklediğini doğruladı. Meta CFO’su Susan Li, “Reality Labs kayıplarımızın 2023’te artmasını bekliyoruz” dedi. “Yine de önemli uzun vadeli fırsatlar göz önüne alındığında, bu alana anlamlı bir şekilde yatırım yapmaya devam edeceğiz.”

Reality Labs kayıpları, Meta’nın geçen yılki gelir yavaşlamasına sebep olurken, Zuckerberg ayrıca şirketin geçmiş yıllara kıyasla “oldukça hızlı bir aşama değişikliğinin” ortasında olduğuna inandığını söyledi.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/sosyal-medya/facebookun-artik-2-milyar-kullanicisi-var-63dbb7623338a356d72b22ad

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu