Sıradaki içerik:

Samsung Galaxy S20 Tactical Edition’u Duyurdu: İşte Özellikleri!

e
sv

Facebook’dan Dolandırıcılıkları Engelleme Hamlesi

167 okunma
avatar

Oğuzhan

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Facebook, dolandırıcıların şüpheli olmayan kullanıcıları kandırmasını zorlaştırmak istiyor. Sosyal ağ, Messenger’da, bir kişi onları dolandırmaya veya başka bir şekilde “potansiyel olarak zararlı” mesajlar göndermeye çalışan biri tarafından mesajlaştığında bir uygulama içi açılır pencere ortaya çıkaracak yeni bir özellik başlatıyor.

Uygulama, potansiyel dolandırıcılıkları, kimliğe bürünme denemelerini ve 18 yaşın altındaki kullanıcıları hedefleyen yetişkinlerden gelen mesajları tespit etmek amacıyla yabancılardan potansiyel olarak şüpheli mesajları arayacak.

Küçükler için Facebook, tanımadıkları bir yetişkinden mesaj aldıklarında uyarıyı gösterecek. FaceBook, “18 yaşın altındaki insanları, tanımayabilecekleri bir yetişkinle etkileşime girerken dikkatli olmaları için eğitiyor ve bir mesaja cevap vermeden önce harekete geçmeleri için güç veriyor” diyor.

Messenger, potansiyel dolandırıcıları ortadan kaldırmak için aynı türde bir uyarı uygulayacak ve kullanıcıları zaten arkadaş olmadıkları bir kişiden mesaj aldıklarında “parayla ilgili iddialara karşı dikkatli olmaları” konusunda uyaracaktır. 

Benzer şekilde, uygulama bir Facebook arkadaşının kimliğine bürünmeye çalışan hesaplardan gelen iletileri de arayacaktır. Messenger bunun olabileceğini algıladığında, mesajlaştıkları kişinin tanıdıkları biri gibi davranabileceği konusunda kullanıcıları uyarır.

Kimliğe bürünme uzun süredir dolandırıcılara yönelik bir hile ve zaman zaman sahte olanları yakalamak için mücadele eden Facebook için bir baş ağrısı olmuştur, bu nedenle yeni mesajlar uygulamanın bazı kullanıcılarının çoğaltılmasını önlemeye yardımcı olabilir. 

Aynı zamanda, dolandırıcıların algılamadan kaçmak için hilelerini sürekli olarak geliştiriyorlar, bu nedenle bu tür mesajlar muhtemelen sorunlu hesapları tamamen yasaklamak kadar etkili olmayacak.

Bu tür davranışların algılanması, iletilerin varsayılan olarak şifreleneceği bir geleceğe doğru hareket ettiği için Facebook için özellikle önemli hale gelmiştir. Bazı güvenlik savunucuları, Facebook’a sadece kötü aktörlerin hizmetlerinden nasıl yararlandığı konusunda daha az görünürlük kazandıracağını söyleyerek bu planı eleştirdiler. 

Facebook, “bu güvenlik özelliğini tam şifrelemeyle çalışacak şekilde tasarladığını” söylüyor ve bunun, mesajlarının içeriğinden ziyade kullanıcıların genel davranışlarına bakan makine öğrenme teknolojisi tarafından desteklendiğini belirtti.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.