Facebook’tan Yanlış Bilgi Veren Gruplara Ceza Geldi!

2 dk


Facebook bundan bu tür takım kuralları konusu ile alakalı daha katı bir idare sergileyecek. Bu mecranın kurucusu olan Mark Zuckerberg, Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan başkanlık tercihleri ile alakalı hatalı bulgular yayan toplulukları “60 gün” programı ile cezalandıracak.

Donald Trump ile Joe Biden arasındaki seçim yarışı amacıyla açılan kümelerin yaydığı yüz binlerce bilginin çok tehlikeli olduğunu ifade eden Zuckerberg, seçim dönemlerinin çok titiz olduğunu düşünüyor. Facebook’ta bir temsilci olarak çalışan Leonard Lam, insanların muhtemel bir iç muhabereden korunmasını istiyor.

Facebook takım kuralları konusu ile ilgili bundan sonra daha katı

Bundan bu tür bilhassa politika ve din gibi toplumu direkt bir şekilde etkileyen konularda dezenformasyon yapan takımlara “60 gün” adlı bir yaptırım uygulanacak. Bu yaptırıma göre insanları doğru bir şekilde bilgilendirmeyen takımlarda yayımlanan mesajların yöneticiler ve moderatörler doğrulusunda onaylanması koşul olacak.

Bu yaptırıma maruz kalan takımlara itiraz yolunun açık olmadığı duyuruldu. Cezalandırılan kümelerin üyeleri doğrulusunda yayımlanan içeriklerin her biri 60 gün süresince onay filtresinden geçmek mecburiyetinde olacak.

Bu ceza, milyonlarca üyesi olan gruplar için çok ciddi bir zaman kaybının yaşanmasına sebep olacak. Daha önce dezenformasyon yapan grupların paylaşımlarını kısıtlayan (belli bir sayının üzerinde paylaşım yapılamıyor) Facebook, yasaklamak yerine aşamalı olan ceza sistemlerinin daha etkili olduğuna inanıyor.

16 yıldır faaliyet gösteren bu sosyal medya platformunun yeni düzenlemesi hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

57
7 Paylaşım, 57 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
2
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
0
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
2
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
0
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir