Sıradaki içerik:

Dolby Vision iPhone 12 ve 12 Pro’nuzda Nasıl Etkinleştirilir?

e
sv

Facebook, Yine Veri Skandalı!

588 okunma
avatar

Çağrı

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Facebook, Cambridge Analytica skandalında kullanıcıların verilerini koruyamadığı gerekçesiyle yeniden dava ediliyor. Söz konusu Facebook veri skandalı, 2016 yılında ABD seçimlerinde firmanın yaklaşık 86 milyon kişinin verilerini toplayarak Cambridge Analytica şirketine vermesinin tespitiyle ortaya çıkmıştı.

Facebook veri skandalı amacıyla yeni bir dava açıldı


İngiltere ve Galler’de aşağı yukarı 1 milyon kullanıcı doğrulusunda bulguların kötüye kullanılması şikayetlerinin ardından, Facebook ile alakalı meşru prosedür başlatılmasına karar verildi. Hukuki prosedürler Facebook You Owe Us (Facebook Bize Borçlusun) isimli takım doğrulusunda başlatılırken, sosyal medya devi konuyla alakalı rastgele bir açıklama yapmadı. Söz hususu takım aynı vakitte Google aleyhine benzer bir davayı da takip ediyor.

BBC’nin haberine göre davadaki temsilcilerden olan Alvin Carpio konuyla alakalı, “Facebook’u kullandığımızda, şahsi verilerimizin sorumlu, şeffaf ve meşru olarak kullanılmasını bekleriz. Fakat biz şahsi bilgilerimizin kötüye kullanımından korumayı başaramadığı amacıyla Facebook’un meşruarı çiğnediğine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Açılan dava, firmanın kullanıcı verilerini izinsiz olarak 1998 tarihli Veri Koruma Yasası kapsamındaki meşru yükümlülüklerini yerine getirmediğini ifade ediyor. Ekim 2018’deki davalarda İngiltere’nin veri koruma ve izleme örgütü, Cambridge Analytica skandalındaki rolü nedeniyle Facebook’u 500 bin para cezasına çarptırmıştı. Daha sonra firma olayla alakalı özür dilemiş ve kullanıcıların bilgilerine hangi uygulamaların baktığını öğrenmeleri konusu ile alakalı izin vermişti.

Google’da 2012 senesinde aynı hususta ABD Federal Ticaret Komisyonu doğrulusunda açılan bir davada 22,5 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

 • bestamiaraci6 ay önce
 • Maalesef şaşırmadık 🙁