Sosyal Medya

Facebook ve TikTok rekabeti artıyor! İşte nedeni

Ana şirket Meta, ikinci çeyrek (Q2) 2022 sonuçlarını açıkladı. Lakin işler tam da istendiği üzere gitmiyor. Son vakitlerde TikTok’la büyük bir rekabet içerisinde olan Facebook‘un 2022’nin ikinci çeyreğinde servetinde düşüş yaşamasının pek çok nedeni var.

TikTok, Facebook düşüşündeki en büyük neden olarak görülüyor

Meta’nın yaptığı basın açıklamasına nazaran, toplumsal ağ gelirleri 2021’de bu yana bir düşüş yaşadı. Tezlere nazaran Mark Zuckerberg, ekonomik şartların 2021’in ikinci çeyreğinde olduğundan daha kötü olduğunu belirtti.

facebook ve tiktok rekabeti artiyor iste nedeni 0 l1X8GAim

Aynı vakitte DataReportal’daki grafikte, 2022’den evvelki son birkaç çeyrekte etkin kullanıcı sayısında çok fazla değişiklik olmadığı ortaya çıkıyor. Bunun tersine, yeni kullanıcı sayısında bir düşüş meydana geldi. Görünüşe nazaran Apple’ın saklılık değişiklikleri, Facebook’un reklamcılık işini olumsuz etkiledi. Lakin yeniden de büyük düşüşün birincil nedeni olarak bunu söylemek mümkün değil.

Bloomberg’e nazaran 2021’de TikTok’un yıllık geliri 4,6 milyar dolardı. 2022’nin sonunda ise bu gelirin 12 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Birebir vakitte bu platform, süratli bir formda artan kullanıcı sayısına da sahip. Bu istatistiklere bakıldığı vakit birçok kişi, Facebook’un hem gelir hem de kullanıcı büyümesi açısından düşüş yaşamasını ana nedeni olarak TikTok’u gösterdi. Ayrıyeten istatistikler, büyük bir spekülasyona neden oldu.

TikTok’un başarılı olmasındaki en değerli neden, teklif algoritmasıdır. Bu sayede, kullanıcıların ilgi alanlarına nazaran içerik öneriyor ve onları daima olarak platformda meşgul ediyor. Tıpkı zamanda daha kısa görüntülerle kısa müddette daha fazla içeriğe erişimi sağlıyor.

facebook ve tiktok rekabeti artiyor iste nedeni 1 8Y9Jt4FU

TikTok’un sahip olduğu bir öbür avantaj ise çok takipçisi olan bireylerin, takipçileriyle iletişim kurmak için platformu kullanması oluyor. Bu durum da kullanıcıların Facebook yerine TikTok’u tercih etmesine neden oldu. Ek olarak pek çok marka ve işletme, reklam maksadıyla TikTok’u kullanmayı tercih ediyor.

Pek çok kişi Facebook’un hala en düzgün toplumsal medya platformlarından biri olarak görüyor. Meydana gelen düşüşün ise Reels gibi yeni hizmetler sayesinde güzelleşeceğine inanılıyor. Facebook ve TikTok ortasındaki rekabetin artmasından kazanlı çıkan taraf ise kullanıcılar oluyor. Bu sayede kullanıcılar, yeni ve gelişmiş hizmetler alıyor.

Peki, siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Facebook düşüşü için en kıymetli neden ne? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: https://shiftdelete.net/facebook-ve-tiktok-rekabeti-artiyor-iste-nedeni

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu