Sosyal Medya

Facebook ve Instagram kullanıcıların her adımını izliyor!

Sosyal medya platformlarında karşınıza çeşitli internet sitesi ya da temas çıkabiliyor. Platformda gördüğünüz bir internet sitesi ya da temasa girdiğiniz vakit sizi kullandığınız tarayıcıya yönlendirmiyor. Bunun yerine uygulama içi tarayıcıya yönlendiriyor. Kelam konusu argümana nazaran ise Facebook ve Instagram, uygulama içi tarayıcı sayesinde kullanıcılarını takip ediyor. İşte detaylar!

Meta, hareketleri izlemek için Javascript kodunu kullanıyor

Araştırmacı Felix Krause”e nazaran Facebook ve Instagram, ziyaret ettiğiniz sitelerde hareketlerinizi izleyebilmek için Javascript kodunu kullanıyor. Araştırmacı, bu kod sayesinde Meta’nın sizi internet sitelerinde potansiyel olarak izlemesine müsaade verdiğini keşfetti.

facebook ve instagram kullanicilarin her adimini izliyor 0 wHvc9ryV

Krause mevzuyu şu halde özetliyor: “Instagram uygulaması, reklamlara tıklanırken de dahil olmak üzere, gösterilen her web sitesine izleme kodunu enjekte ediyor. Dokunulan her düğme ve ilişki üzere tüm kullanıcı etkileşimlerini; metin seçimleri, ekran imajları, adresler ve kredi kartı numaraları bu sayede izlenebiliyor.”

Araştırmada Krause, Instagram ve Facebook’un iOS sürümlerine odaklandı. Lakin, kodların Android‘de de çalıştığı ortaya çıktı. Bu durumda uygulama müsaadeleri ve kapsamlı kapalılık kontrolü sağlayan Apple’ın iOS 15.4‘te getirmiş olduğu Uygulama İzleme Şeffaflığı (ATT) ihlali kelam konusu olabilir.

Meta’ya nazaran izleme kodu, kullanıcıların ATT tercihlerine nazaran ahenk gösteriyor. Bir sözcü teze karşılık açıklama yaptı. “Kod, hedeflenen reklamcılık yahut ölçüm emelleri için kullanmadan evvel kullanıcı datalarını toplamamıza müsaade veriyor. Rastgele bir piksel eklemiyoruz. Piksellerden dönüşün olaylarını toplayabilmemiz için kod enjekte ediliyor. Uygulama için tarayıcı aracılığıyla yapılan satın alma süreçleri için otomatik doldurma hedefiyle ödeme bilgilerini kaydetmek için kullanıcıdan onay istiyoruz.”

facebook ve instagram kullanicilarin her adimini izliyor 1 4LmrYaOC

Ayrıca Krause, Facebook’un hassas bilgileri toplamak için kesinlikle Javascript enjeksiyonunu kullanmadığını belirtti. Fakat uygulamalar Safari, Chrome ya da Firefox gibi kullanıcıların tercih ettiği tarayıcıyı açarsa kodun enjekte edilmesi mümkün olmazdı.

Peki, siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu durumun nedeni ne? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: https://shiftdelete.net/facebook-ve-instagram-kullanicilarin-her-adimini-izliyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu