Sıradaki içerik:

Android İçin Microsoft Yapılacak, Tamamlanan Görevler Ve Daha Fazlası İçin Güncellendi

e
sv

Facebook Skandalı: Milyonlarca Kullanıcı Verisi Sızdırıldı!

152 okunma
avatar

Çağrı

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Facebook, dünyanın en geniş sosyal medya platformu olarak anılmak yerine skandallarla gündeme gelmesiyle hatırlanmaya başladı. Yeni ortaya çıkan Facebook skandalı ile birlikte platformda yer alan milyonlarca kişisel veri sızdırıldı.

Facebook skandalı:

Cambridge Analytica gibi skandallarla ünlü Facebook, Vietnam’da tespit edilen sunucularında yer alan 12 milyon Facebook hesabının verisi sızdırıldığı meydana çıktı. Sızdırılan bilgiler arasında isim, doğum yeri, doğum tarihi, GPS bilgileri, Facebook kullanıcı adları ve başka hesap bilgileri de yer alıyor.

Birkaç hafta evvelce bir hacker’ın 267 milyon Facebook hesabına ait şahsi bilgileri satarken yakalanması, gerçekte bu olayların yeni başlangıç noktası bulunduğunu gösteriyordu.

Güvenlik düzeyinin yeterli bulunduğunu her fırsatta dile getiren Zuckerberg’in bu söylemi, bu sızıntıların gösterdiği üzere yalnızca teoride kalıyor. Son olarak, Safety Detectives’in tetkik ekibi, Vietnam’da tespit edilen 12 milyon Facebook kullanıcısının bilgilerinin sızdırıldığını meydana çıkardı.

Elasticsearch’in sunucusunda tetkikcıların bulduğu veriler, Ocak ayında gerçekleşen aynı kullananlara yönelik oluşturulan ihlalden kayıtları da ortamında barındırıyor.

Tüm bilgilerin Facebook’tan olmadığı ve aniden çok kaynağın bilgilerinin bulunduğu da düşünülüyor. 3 GB veri ebatının üzerindeki bilgilerin çoğunun kullanıcı tanımlamalarından bulunduğu düşünülüyor.

Sızıntının gerçekleştiği sunucuyu kapatan Facebook, konuyla ilgili rastgele bir bildirimde bulunmadı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.