Sıradaki içerik:

WhatsApp Kullananlar Bu Mesajlara Dikkat: Telefonunuzu Çökertebilir!

e
sv

Facebook Messenger Rooms Nasıl Kullanılır?

374 okunma
avatar

Çağrı

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Facebook Messenger Rooms, tanınmış görünümlü arama platformlarının arasına girmeye hazırlanıyor. Küresel COVID-19 salgını nedeniyle, okullar ve iş yerleri evlere taşınırken görünümlü görüşme programları en sık sarfedilen vasıtalar arasına girdi. Bu uygulamalardan Zoom, en çok yararlanılan alternatiflerden biri. Geçtiğimiz zamanlarda Facebook’un rakip olarak yeni bir platform geliştirdiğini haberimizde vermiştik. Peki Facebook’un yeni özelliği Messenger Rooms nasıl kullanılır?

Facebook Messenger Rooms araması nasıl yapılır?

Facebook Messenger Rooms aramalarında, gruplardaki şahıs sayıları 50’ye kadar çıkabilecek. Bunun yanısıra Facebook hesabı olmayan şahıslar de aramaya dahil olabilecek. Aynı vakitte aramalarda Zoom’daki gibi bir vakit kısıtlaması olmayacak.

Ülkemizde erişime açıldığında, Messenger Rooms konuşması açmak alttaki adımlardan ibaret olacak.

Messenger uygulamasını açın.
Ekranın sağ altındaki Kişiler sekmesine geçin.
Oda Oluştur butonuna tıklayıp katılmasını dilediğiniz şahıslari seçin.

Kullanıcılar Zoom’un emniyet açıklarından ötürü seçenek uygulamalar ararken, Facebook bu hamlesiyle yardımlarına yetişecek gibi görünüyor. Facebook da saatinde saklılık ve emniyet konusu ile ilgili büyük problemler yaşamasına karşın CEO Mark Zuckerberg cuma günü yaptığı canlı yayında şirketin “çok dikkatli davrandığını” ve emniyet problemleri yaşam sürdüren başka platformlardan “dersini aldığını” belirtti.

Facebook Messenger Rooms emniyet önlemleri olarak kullanıcıya, aramayı kimin gördüğünü denetim edebilme ve odayı kilitleme becerilerini veriyor. Oda kilitsizse link paylaşılan herkes odaya katılabilecek. Oda sahibi kimin katıldığını denetim edebilecek ve dilediği katılımcıları odadan çıkarma gücüne sahip olacak.

Bunun yanısıra kullanıcılar bir odayı Facebook kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Facebook’a bildirebilecek fakat şirketin açıklamasına göre bu rapor eder aramadan rastgele bir ses ya da görüntü içermeyecek.

Facebook, Instagram Direct ve WhatsApp uygulamalarına da Rooms özelliğini getirecek. Şirketten oluşturulan bildirime göre yeni platform bu hafta “bazı ülkelerde” kullanıma açılırken “önümüzdeki haftalarda” bütün dünya doğrulusunda erişilebilir olacak.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.