Sosyal Medya

Facebook hastahane datalarını kullanmakla suçlanıyor!

ABD’nn Kaliforniya eyaletinde Meta (Facebook), UCSF Tıp Merkezi ve Dignity Health Medical Foundation aleyhine, kuruluşların gayeli reklamcılık gayesiyle hastalarla ilgili hassas sıhhat datalarını yasa dışı bir biçimde topladığını sav eden bir toplu dava açıldı.

Meta hastalar hakkında birçok hassas bilgiye yasa dışı yollardan ulaşmakla suçlanıyor

Yapılan teze nazaran Facebook ve ismi geçen başka kuruluşlar hastaların kendileri, durumları, hekimleri ve reçeteli ilaçları üzere birçok hassas sıhhat bilgisine yasa dışı yollardan ulaşıyor. Bu noktada; hastaneler ve Meta bilgi toplama konusunda hastaları bilgilendirmediği ve rastgele bir kullanıcı onayı sunmadığı gerekçesiyle suçlanıyor.

Davacılar, Meta’ya ilişkin toplumsal medya platformu Facebook’un tıbbi durumlarına nazaran özel olarak hazırlanmış reklamlarla müsabakaya başlamaları ile durumu fark ettiklerini aktarıyor. Meta’nın hasta bilgilerine ise Pixel hizmeti ile ulaştığı belirtiliyor.

facebook hastahane datalarini kullanmakla suclaniyor 0 wbjefwHR

Meta’nın Pixel hizmetinn ABD’deki en güzel 100 hastanenin 33 web sitesinde bulunduğu belirlenmiş durumda. 7 olayda ise bu sistemin parola muhafazalı hasta portallarının ötesine geçtiğini tez ediyor. Meta Pixel’in sırf 2020 yılında 26 milyondan fazla hastanın bilgilerine ulaştığı iddia ediliyor.

Meta ve öbür sıhhat kuruluşlarının yasa dışı olduğunu bilmelerine karşın bilgi toplama süreçlerine devam etmekle de suçlanıyorlar. Sonuç olarak, davacılar, özel hayatın saklılığının ihlali, tıbbi bilgi kapalılığının ihlali, sebepsiz zenginleşme, mukavelenin ihlali, Bilgisayar Datalarına Erişim ve Dolandırıcılık Yasası (CDAFA) ile ilgili Meta ve öbür kuruluşlardan tazminat talep ediyor.

Meta’nın ise mevzu hakkında nasıl bir açıklama yapacağı merak konusu. Son yıllarda bilgi saklılığı konusunda birçok defa başı yanan Facebook’un tekrar başı kedere girecek üzere görünüyor. Pekala siz hasta bilgilerinin Facebook tarafından müsaadesiz takip edilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/facebook-hastahane-verilerini-kullanmakla-suclaniyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu