Kapat

Facebook’un TikTok’dan İlham Alan Projesi Duyruldu

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin, bir süredir birçok konuda muhataplar. Geçen yıldan bu yana, Amerikan hükümeti birçok Çinli şirketi güvenlik riski olarak değerlendirdi. 

ABD birçok Çinli ürünü yasakladı ve birçok Çinli şirkete yasak verdi. Ancak Çin menşeli yasaklardan dolayı misilleme görmedik. Son raporlara göre, Amerikan sosyal ağ devi Facebook Collab adlı yeni bir ürün yayınladı.

Bu uygulama kısa video platformu TikTok’dan ilham alıyor ve kullanıcılara yeni bir müzik prodüksiyon platformu sağlamayı amaçlamaktadır. Collab, Facebook’un NPE (Yeni Ürün Deneyi) departmanı tarafından geliştirildi ve iOS’ta yalnızca davetkar bir beta olarak yayınlandı. 

Collab’ın ana satış noktası, kullanıcıların kısa videoyu üç bölüme ayırabilmeleri ve aynı anda üç video oluşturabilmeleridir. Kullanıcılar üç farklı enstrüman çalarak ve bunları birleştirerek bir şarkı oluşturma işlemini tamamlayabilirler.

Collab ilhamını TikTok’tan alıyor

Elbette, kullanıcılar kısa bir video sağlayarak oluşturma işlemini tamamlamak için arkadaşlarla işbirliği yapabilirler. Facebook’un yeni ürünü TikTok stiline çok benziyor. Şu anda, bu videoların önce Collab yayınında bulunması gerekir. 

Diğer kullanıcılar bunu kendi videolarını oluşturmak için kullanabilir. Örneğin, birinin gitar performansını ve başka birinin sesini seviyorsanız, bunları düzenleyebilir ve ödünç alabilirsiniz. Ardından, kendi ritminizi koymak için iPhone’daki sanal davul pedini kullanın ve son olarak yepyeni bir şarkı yapın.

Facebook, temel müziği yeniden düzenleyemeyeceğinizi söylüyor, herkesin rolü yeni Collab yayınlarında kullanılacak. Ayrıca orijinal ritimlerin sahiplerine kredi vermelisiniz. 

Yeni şarkılar oluşturmak için yalnızca başkalarının içeriğini düzenleyemezsiniz, katılmak için yeni şeyler kaydetmeniz gerekir. Kullanıcılar kreasyonlarını Instagram ve TikTok gibi diğer platformlarda paylaşabilir, ancak yalnızca Collab’a gönderildikten sonra.

2 2 3 2 6 3