Sosyal Medya

Facebook çocuklar için harekete geçti

Mark Zuckerberg bu senenin ilk haftalarında yaptığı açıklama ile Facebook’un bütün mesajları şifreleyeceğini duyurmuştu. O günden bu yana dünya çapındaki otoriteler Facebook’u bu yola girmemesi konusu ile ilgili ikna etmeye çalışıyor.

Tüm mesajların şifrelenmesinin bilhassa kötü niyetli bireylerin çocukları amaç almasını kolaylaştıracağı belirtiliyor. Devletlerin çocukların cinsel sömürüsünü sahibi olan davaları araştırabilmelerini engelleyebileceği belirtiliyor.

Uçtan uca şifreleme: Facebook çocuklar amacıyla tedbir alıyor!

Facebook uçtan uca şifreleme teknolojisine geçiş yaptığında kötü niyetli şahıslar amacıyla işlerin kolaylaşacağı düşünülüyor. Ancak, Facebook’un küresel emniyet sorumlusu Antigone Davis ise çocuklar amacıyla özel tedbirler aldıklarını belirtiyor.

android için facebook rekor kırdı 5 milyar indirme


Facebook’un ilk amacı zararlı bireylerin çocuklar ile etkileşime geçip gitmesini engellemek olacak. Alakasız bir hesap çocuklara mesaj göndermeye başladığında Facebook bu hesabı araştırmaya alacak. Benzer şekilde Instagram’da da küçüklerle etkileşim kurmaya çalışan hesaplar incelenecek.

Daha evvelce çoğu bireyin engellediği hesapların çok daha süratli inceleneceği belirtiliyor. Tabi, kötü niyetli bireylerin mesaj göndermesi beklenmeyecek, suni zekanın gücünden yararlanılarak fotoğraf ve yorumlar taranacak.

Şu anda bu önemlerin çocukları güvenliğini sağlamak amacıyla yeterli olup olmadığı bilinmiyor. Facebook uçtan uca şifrelemeye başlamadan evvelce çocukların güvenliğini sağlamak amacıyla eksperler ile yakın bir çalışma yürüttüğünü belirtiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu