Kripto Para

Ethereum, Shapella Yükseltmesini Gerçekleştirdi

Ethereum’da (ETH) Shanghai hard fork‘una hazırlık yapılırken, test ağı Sepolia‘daki Shapella yükseltmesi başarılı bir halde gerçekleştirildi.

Merkeziyetsiz akıllı kontratlar platformu Ethereum, ağ yapısındaki güncellemeler ve birkaç değişim ile dikkatleri üzerine çekiyor. Son olarak The Merge ile tekrar yapılanan tanınan proje, token arzında gözle görülür değişimler yaşamıştı.

Deflasyonist sisteme dönmeye başlayan Ethereum, ölçeklendirme sorunlarına tahlil sunan Shanghai yükseltmesine de hazırlık yapmaya başladı. Son olarak Ethereum, yaklaşan Shanghai ve Capella hard fork’larının isimlerini birleştiren “Shapella” yükseltmesini muvaffakiyetle uyguladı.

Ethereum, Shapella ile Shanghai Yükseltmesine Hazır

Ethereum (ETH), aylarca süren testler ve süreksiz devnet lansmanından sonra, Shapella ağ yükseltmesini Sepolia’da devreye soktu.

Merkeziyetsiz akıllı kontratlar platformu, ağ yapısını daha âlâ bir hale getirmek emeliyle çeşitli güncellemelerden geçiyor. “The Merge” ile PoW‘dan PoS’a geçen proje, artık de ölçeklendirme problemlerine odaklandı. Ağın daha süratli ve daha ucuz hale gelmesini amaçlayan geliştirici grup, Shanghai hard fork’una hazırlık yapmaya başladı.

Bu kapsamda Ethereum, Sepolia test ağında gerçekleştirdiği Shapella yükseltmesiyle, doğrulayıcıların Beacon Chain üzerinde daha fazla etkileşim kurmasına imkan sağlayacak.

Shapella yükseltmesi, doğrulayıcıların stake edilmiş Ether’lerini (stETH), öbür yeni fonksiyonların yanı sıra Beacon Chain’den yürütme katmanına geri çekmelerini sağlayacak.

Geliştirici takımın sonraki gayesi, geçtiğimiz günlerde tartışmaların da merkezinde yer alan Goerli test Ağı olacak. Takım, Shanghai yükseltmesinden evvel Goerli’deki işleyişini de çözmeye çalışıyor.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/ethereum-shapella-yukseltmesini-gerceklestirdi/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu