Kripto Para

Ethereum Gas Fiyatları, 20 Ayın En Düşük Düzeyine Geriledi

Ethereum ana ağındaki ortalama süreç fiyatı şu anda 2 doların biraz üzerinde, bu da Kasım 2020’den bu yana en düşük fiyat.

Kripto para piyasasında devam eden düşüş, Ethereum gas fiyatlarının düşmesini sağladı.

Ethereum’da gas fiyatları, ETH fiyatındaki ve ağ etkinliğindeki düşüş sayesinde Kasım 2020’den bu yana en düşük dolar düzeyine geriledi. YCharts tarafından derlenen Etherscan bilgilerine nazaran, Ethereum ağında süreç yapmak için ortalama fiyat şu anda 21 Gwei, yani 0,0021 ETH’ye muadil. ETH şu anda 1100 dolar civarında süreç görüyor ve bu da yaklaşık 2.31 dolara tekabül ediyor.

ethereum gas fiyatlari 20 ayin en dusuk duzeyine geriledi 0 dMbufkVEEthereum ortalama gas fiyatları (Kaynak: YCharts)

ETH kripto para piyasası yükselişe geçtiğinde kıymetli düzeylere ulaştığında Ethereum gas fiyatları de 2021 boyunca rekor düzeylere fırladı. NFT’lere olan ilginin artması, ticaretin büyük çoğunluğunun Ethereum’da gerçekleşmesiyle yükselişe katkıda bulundu. NFT yazı olarak isimlendirilen piyasa çılgınlığının tepesinde, NFT’leri basmak kullanıcıları yüzlerce dolara mal oldu ve ağ giderek tıkandıkça daha karmaşık süreçler daha da yükseldi.

Fakat Ethereum ve kripto piyasası Kasım 2021’de tepe yaptığından beri, gas fiyatları istikrarlı bir formda düştü. ETH, doruktan bu yana dolar bedelinin %77’sini kaybetti, bu da süreç başına dolar maliyetinin de düştüğü manasına geliyor. Ethereum süreçleri en son 2,50 doların altına düştüğünde, ETH yaklaşık 500 dolardan süreç gördüğü Kasım 2020’deydik.

Etherscan’dan gelen bilgiler, piyasanın tepesinden bu yana ortalama günlük süreç sayısının da düştüğünü gösteriyor. Bu ortada, L2Beat’e nazaran geçtiğimiz yıl yaklaşık 2,7 milyar dolarlık toplu bir toplam bedele ulaşan Arbitrum ve Optimism üzere Katman 2 tahlillerinin artan halde benimsenmesi, Ethereum ana ağında tıkanıklığı da hafifletti.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/ethereum-gas-ucretleri-20-ayin-en-dusuk-seviyesine-geriledi/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu