Sosyal Medya

Eski Twitter kurucusundan ‘Twitter çakması’ platform: Bluesky!

Son devirde gündemden düşmeyen sosyal medya uygulamalarından biri de Twitter. Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk tarafından geçtiğimiz yıl 44 milyar dolara satın alınan platform, şu sıralar evvelkinden farklı bir anlayışla ve siyasetle yoluna devam ediyor. Bu durum kullanıcıların büyük bir kısmı tarafından reaksiyon görse de hala en çok kullanılan toplumsal mecraların başında geliyor. Kısa bir müddet evvel Twitter’a rakip bir platform kullanıma sunuldu. Bluesky isimli yeni platformun Twitter’a misal tarafları bir epey fazla. Çünkü kurucusu bile aynı!

Jack Dorsey’in Twitter rakibi uygulaması Bluesky yayında

Twitter; Jack Dorsey, Noah Glass, Biz Stone, ve Evan Williams tarafından Mart 2006’da kurulup Temmuz 2006’da ise kullanıma açıldı. Kısa bir mühlet içinde ismini duyuran ve günümüz itibariyle dünyanın en büyük sosyal medya mecralarından birisi haline gelen platform geçtiğimiz yıl Elon Musk tarafından satın alındı.

eski twitter kurucusundan twitter cakmasi platform bluesky 0 MEOH9KNd

2021‘de CEO‘luk koltuğunu bırakan ve yoluna yönetim konseyi üyesi olarak devam eden Jack Dorsey ise satın alma görüşmelerinin gerçekleştiği sırada kurucusu olduğu şirketten büsbütün ayrıldı. Görünüşe nazaran eski Twitter CEO’su Dorsey, toplumsal medya defterini tam olarak kapatmadı ve kısa müddet evvel Bluesky isimli Twitter‘a rakip bir platform piyasaya sürdü. Birinci etapta iOS tarafında kullanılabilen yeni uygulama, 2021’de ortalığı kasıp kavuran Clubhouse üzere davetiye sistemiyle çalışıyor. İlerleyen devirlerde genel kullanıma sunulması kuvvetle mümkün.

Bluesky‘nin resmi web sitesinde toplumsal ağ yahut kullanılabilirliği hakkında çok fazla ayrıntı yer almıyor. Bu noktada uygulamayı kullanmak isteyenlerin yapabilecekleri tek şey, davetiye almak için bekleme listesine e-posta adreslerini girmek olacak. Bunun dışında platformun Twitter‘ın basitleştirilmiş bir versiyonu üzere göründüğü tabir ediliyor. Son olarak yeni toplumsal ağın AT protokolüyle çalıştığını belirtelim.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: https://shiftdelete.net/eski-twitter-kurucusundan-twitter-cakmasi-platform-bluesky

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu