Gündem

Eski Askeri Hâkim Üçok: ‘Sığınmacı Krizi Bir Kararnameyle Biter’

Eski askeri hâkim Ahmet Zeki Üçok, sığınmacı krizinin tahliline ait Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı işaret etti. Üçok’a nazaran bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle sorunun türel boyutunu değiştirmek mümkün.

eski askeri h kim ucok siginmaci krizi bir kararnameyle biter 0 ujTLlGm1

Son günlerin ana gündem hususu sığınmacılarla ilgili emekli askeri hâkim Üçok’tan bir teklif geldi. 

Cumhuriyet‘ten Barış Terkoğlu’na konuşan Üçok, Süreksiz Muhafaza Statüsü ile Türkiye’de bulunan 3 milyon 750 bin Suriyelinin bir kararname ile ülkelerine gönderilebileceğini belirtti.

‘Geçici Müdafaa Yönetmeliğinin Süreksiz Muhafaza Statüsünün Sona Ermesi başlıklı 11.maddesi bize bu türlü bir yol açıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun süreksiz müdafaanın sona erdirilmesi için Cumhurbaşkanlığına teklifte bulunması üzerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile süreksiz müdafaayı sonlandırarak süreksiz korunan başta Suriyeliler olmak üzere, Afganlıların, Iraklıların, Pakistanlıların ve oburlarının ülkelerine gönderilmesine karar verebilir. Bu yetki, Süreksiz Muhafaza Yönetmeliğinin 11. hususu ile Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verilmiştir. Siyaseten sorumluluk ve yetki büsbütün sayın Erdoğan’dadır. Ülkemizdeki yabancıların yüzde 90’ının süreksiz müdafaa statüsü kapsamında olduğunu düşündüğümüzde, halkımızın yabancılar konusundaki tüm tasalarını giderme yetkisi ve sorumluluğu onun ellerinde.’

Kaynak: https://onedio.com/haber/eski-askeri-hakim-ucok-siginmaci-krizi-bir-kararnameyle-biter-1065299

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu